10 września 2020 11:17

Magnezja najprawdopodobniej przeszkadza wirusowi SARS-CoV2

Według najnowszych badań przeprowadzonych przez naukowców z De Montfort University Leicester (DMU) transmisja wirusów z rodzaju COVID-19 w magnezji wspinaczkowej jest bardzo mała. To pierwsze badanie sugerujące znikome ryzyko rozprzestrzeniania się choroby poprzez zamagnezjowane chwyty wspinaczkowe.

fot. Piotr Turkot/wspinanie.pl

fot. Piotr Turkot/wspinanie.pl

Badania przeprowadzili wirusolożka dr Maitreyi Shivkumar we współpracy z mikrobiolożką dr Katie Laird oraz dr Lucy Owen. Ich celem była ocena czy wirus może przetrwać (pozostając zaraźliwy) na powierzchni pokrytej magnezją wspinaczkową.

Eksperyment polegał na naniesieniu na suche plastikowe powierzchnie różnych rodzajów magnezji wspinaczkowej i dodaniu próbki modelowego koronawirusa (HCoV-OC43), mającego bardzo podobną strukturę do SARS-CoV2, wywołującego COVID-19. Następnie przez godzinę, w kilku odstępach czasu, usuwali wirusa z powierzchni, aby zbadać liczbę obecnych jego zakaźnych cząstek.

Wyniki pokazały, że w ciągu zaledwie jednej minuty od kontaktu wirusa z magnezją liczba zakaźnych cząstek we wszystkich próbkach została zmniejszona o ponad 99%.

Dr Shivkumar mówi:

Jesteśmy naprawdę zadowoleni, że wyniki naszych badań sugerują, że magnezja dezaktywuje wirusa i jest mało prawdopodobne, aby przez nią były przenoszone koronawirusy, takie jak SARS-CoV-2.

To jedyne jak do tej pory znane badania na ten temat a ich pełne wyniki i dokładna metodologia maja zostać opublikowane (po recenzji) pod koniec roku. Dlatego należy podchodzić do nich z odpowiednią rezerwą.

Jednak Dr Laird mówi:

Mamy nadzieję, że artykuł zostanie opublikowany w nadchodzących miesiącach, ale uważaliśmy, że ważne jest, aby podkreślić pozytywne wyniki już teraz, aby uspokoić tych, którzy chcą wrócić do wspinania.

Badania zostały sfinansowane przez Association of British Climbing Walls (ABC), The Warehouse Climbing Centre Gloucester i Lakeland Climbing Center.

Źródło: DMU

PS O tych wynikach informowaliśmy już w lipcu tego roku. Wtedy jednak informacja opublikowana przez ABC Walls nie była uzgodniona z naukowcami. Dzisiaj mamy już oficjalny komunikat ze strony zespołu z De Montfort University.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum