30 września 2020 10:45

Jorge Díaz-Rullo czwarty w łańcuchu “El Bon Combat” 9b

Mamy kolejne mocne przejście z liną. Jorge Díaz-Rullo powtórzył El Bon Combat 9b Chrisa Sharmy w Cova de Ocell. „Nigdy nie jest łatwo wspiąć się na coś, co jest na maksimum twoich możliwości, zwłaszcza kiedy droga nie pasuje do twojego stylu wspinania” – pisze Hiszpan.

Hiszpan na “El Bon Combat” 9b (fot. Adri Martinez)

***

Mimo że Jorge Díaz-Rullo ma już na koncie naprawdę sporo klasowych dróg, w tym kilka w okolicach 9b, El Bon Combat była dla niego szczególnie trudnym sprawdzianem:

Ponad 30 dni pracy, prawie dwa miesiące samotnego przebywania w sektorze, stres związany z letnimi upałami, przemoczony toną deszczu, jedna kradzież, tak wiele frustracji i strach przez przegraną walką… Nigdy nie znajdę słów, żeby wyrazić ten proces… Ale teraz jestem szczęśliwy mogąc ogłosić, że bitwa wreszcie dobiegła końca i z dumą mogę powiedzieć, warto było walczyć 😭🔝

Jorge zrobił dopiero czwarte przejście. To droga, co do której każdy z prowadzących ma nieco inne zdanie. Chodzi o trudności, bo co do jakości i urody chyba wszyscy są zgodni (siłowe, dalekie i dynamiczne przechwyty w przewieszeniu mogą się podobać). W umie nic dziwnego, wycena to rzecz względna. Sharma, otwierając drogę (projekt by Martí Iglesias), ocenił, że zasługuje aż na 9b/b+.

Jakob Schubert, dopingowany przez samego autora, powtórzył El Bon Combat trzy lata później i orzekł „mocne 9a+”. Swoją opinię dołożył w ubiegłym roku Brazylijczyk Felipe Camargo, który pogodził opinie poprzedników, stawiając na 9b. I właśnie ze zdaniem Camargo wydaje się zgadzać teraz Hiszpan:

Według mnie najbardziej uczciwą wyceną jest 9b, dla niektórych może to być mniej i tego nie wykluczam (9a+/b), ale droga kosztowała mnie naprawdę wiele, nie jest w moim stylu i warunki wcale nie pomagały… To było dla mnie naprawdę bardzo trudne!

Najtrudniejsze drogi Jorge Díaz-Rullo (poza tytułową El Bon Combat):

  • La Planta de Shiva 9b, Villanueva del Rosario, 2019  (piąte przejście drogi Adama Ondry)
  • Ali Hulk Extension Total sit start 9b, Rodellar , 2019 (pierwsze powtórzenie drogi Jonatana Flora)
  • Las Meninas R2 9a+/b, Rodellar, 2020 (pierwsze przejście)

źródło: woguclimbing.com, archiwum wspinanie.pl
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum