17 września 2020 10:02

Najtrudniejsza droga na Eigerze w 16 godzin. Barbara Zangerl i Jacopo Larcher na „Odysee”

Barbara Zangerl i Jacopo Larcher dokonali rekordowo szybkiego przejścia klasycznego drogi Odysee (8a+, 1400 m) na Eigerze. To najtrudniejsza technicznie linia na tej słynnej ścianie.

Północna ściana Eigeru - żółta linia to "Odyssee", niebieska to "Direttissima Harlina", szara to "Direttissima Japońska", czerwona to "Direttissima Piola – Ghilini" (fot. Frank Kretschmann / http://www.funst.de)

Północna ściana Eigeru – żółta linia to „Odyssee”, niebieska to „Direttissima Harlina”, szara to „Direttissima Japońska”, czerwona to „Direttissima Piola – Ghilini” (fot. Frank Kretschmann / http://www.funst.de)

Odyssee poprowadził w 2015 roku zespół w składzie: Roger SchaeliRobert Jasper i Simon Gietl. Biegnie przez najbardziej stromą i wymagającą część północnej ściany – czerwony monolit Rote Fluh i Czeski Filar na prawo od fragmentu ściany, którym biegnie klasyczna Droga Heckmaira z 1938 roku. Z wyceną 8a+ Odyssee pretenduje do miana najtrudniejszej skalnej wspinaczki na północnej ścianie Eigeru.

Barbara Zangerl na „Odyssee” (fot. FB Barbara Zangerl)

Barbara Zangerl na „Odyssee” (fot. FB Barbara Zangerl)

Linia ma zaledwie dwa powtórzenia. Pierwszego dokonali w 2018 roku właśnie Barbara Zangerl i Jacopo Larcher, wtedy wspinaczka zajęła im 4 dni.

Drugie powtórzenie należy zaś do Nico Favresse i Sébastiena Berthe. Belgowie uporali się z linią niezwykle sprawnie, przejście zajęło im 22 godziny.

Jacopo Larcher i Barbara Zangerl (fot. FB Black Diamond)

Jacopo Larcher i Barbara Zangerl (fot. FB Black Diamond)

Przejście jednodniowe nie padło z marszu. Barbara i Jacopo dwa dni wcześniej musieli się wycofać ze wysoko ściany ze względu na silną burzę. Tym razem poszło idealnie:

Wystartowaliśmy wcześnie rano o 1:30 w poniedziałek. Pierwszą połowę drogi przewspinaliśmy po ciemku. Stroma część drogi była nadal mokra… ale ostatecznie nie musieliśmy się wspinać w strugach wody. Byliśmy o 3 godziny szybsi niż przy wcześniejszych próbach… i czeski biwak osiągnęliśmy o 7:30 rano. Byliśmy nakręceni i cieszyliśmy się z możliwości napierania na maksa przez górną część ściany. O 17:30 stanęliśmy na szczycie. To był naprawdę ciężki i wymagający czas na mitycznej północnej ścianie Eigeru. Niezapomniana przygoda! Nasz czas to dokładnie 16 godzin.

Gratulacje!

Barbara i Jacopo tworzą jeden z najbardziej skutecznych teamów, wspinający się na technicznych drogach wielowyciągowych. Wspólnie pokonali m.in. The Nose, Headless Children, Zeit zum Atmen, Magic Mushroom, Zodiac, El Niño,
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum