24 września 2020 18:00

Alessandro Zeni prowadzi jako pierwszy „Cani morti plus” 8c

Alessandro Zeni dokonał pierwszego prowadzenia Cani morti plus 8c, logicznego udoskonalenia wymagającej drogi Cani morti 8b+ w Dolomitach.

Przebieg “Cani Morti” (fot. Riccardo Scarian)

Przebieg “Cani morti” (fot. Riccardo Scarian)

Cani morti (8b+, 8a obl.) biegnie na północnej ścianie Campanile Basso di Lastei (Pale di San Martino, Dolomity). 5-wyciągową drogę wytyczyli w 2003 roku Maurizio Manolo Zanolla i Riccardo Sky Scarian i w całości przeszli klasycznie w roku następnym (patrz Cani morti – mocny styl). Poprowadzona od dołu linia jest ze względu na skromną asekurację wymagająca psychicznie. Wyciągi układają się następująco:

  • I – 23 m, 8b/8b+, 8a obl., 4 spity
  • II: 33 m, 8a/8a+, 4 spity
  • III: 35 m, 8a, 6 spitów
  • IV: 55 m, 7b, 3 spity
  • V: 50 m, 6c+, 2 spity

Droga nie jest zbyt popularna, w 2007 roku przeszedł ją Mario Prinoth i przez 13 lat nie zmierzył się z nią skutecznie żaden śmiałek.

Alessandro Zeni na „Cani morti plus” 8c

Alessandro Zeniego do zmierzenia się z Cani Morti namówił sam Riccardo Scarian, podsuwając równocześnie ideę poprawienia jej klasy. Riccardo zaproponował połączenie dwóch pierwszych wyciągów w jeden. Rozwiązanie jest jak najbardziej logiczne, ponieważ stanowisko łączące te dwa wyciągi jest wiszące. Zrezygnowanie z niego poprawia klasę drogi i oczywiście podnosi trudności techniczne.

Prowadzenie tak udoskonalonej linii, jednej z najtrudniejszych w Dolomitach, nastąpiło 26 sierpnia. Towarzyszem na linie Alessandro Zeniego był Alessandro Bobo Rudatis.

Skalne papiery Alessandro Zeniego są bardzo mocne. W maj br. poprowadził Cryptography 9b w Saint Loup.

Źródło: karpos-outdoor.com

 
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum