19 września 2020 15:54

Nowe wyzwanie na Wyspach: Aidan Roberts przechodzi “Superpower” 8C/C+

Był początek września br., kiedy młody, utalentowany Brytyjczyk Aidan Roberts otwierał w Trowbarrow Outliers, jeden z niewielu problemów na Wyspach, którym przypisano cyfrę 8C. Teraz Aidan zaproponował coś jeszcze trudniejszego – powstało Superpower w Coniston (Kumbria). Kto wie, czy nie największe wyzwanie boulderowe w kraju.

Aidan Roberts na “Superpower” 8C/C+(fot. Sam Pratt)

Superpower to wariant z siedzenia do Man Power 8A. Oryginalną linię Aidan Roberts zrobił cztery lata temu i od tamtego czasu sporadycznie wracał do Lad Stones. Jak trudna okazała się wersja z niższym startem świadczy fakt, że Brytyjczykowi tak naprawdę nigdy nie udawało się skleić więcej niż kilka ruchów, nie mówiąc o zrobieniu całej sekwencji.

Superpower to przy tym bardzo palczasty (krawądkowy) i niezbyt przyjazny dla skóry kawałek skały, co powodowało, że Roberts musiał ograniczać dzienną liczbę wstawek (wspomina o maksymalnie dziesięciu). Jednocześnie z dumą mówi o swoim dziele: „przewieszenie, body tension, dalekie ruchy, małe krawądki, prawdopodobnie jeden z najlepszych w tym stylu, na jaki dotąd trafiłem”.

Z nieśmiałością i rezerwą wypowiada się natomiast o wycenie Superpower, co tłumaczy swoim niewielkim jeszcze doświadczeniem w tych najwyższych rejestrach trudności. A jednak boulder okazał się dla niego większym wyzwaniem niż wszystkie próbowane dotąd 8C, stąd wstępna propozycja brzmi 8C/C+. Jeśli powtarzający przyklasną, będzie to najtrudniejszy bouder na Wyspach.

Więcej o ostatnich świetnych przejściach Aidana Robertsa na jego Instagramowym profilu.

źródło: Instagram, ukclimbing.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum