2 września 2020 08:39

Nowe 8C na Wyspach: Aidan Roberts otwiera “Outliers” 8C

Boulderów 8C na świecie jest już naprawdę dużo, ale na Wyspach to wciąż rzadkie okazy. Kolejny dodał teraz Aidan Roberts. Swój problem Brytyjczyk nazwał Outliers.

Aidan Roberts na „Outliers” 8C (fot. Aidan Roberts / Jack Palmieri)

Outliers (tu krótki opis) znajduje się w kamieniołomie Trowbarrow (Lancashire). Roberts jest jednym z mocniejszych brytyjskich boulderowców, tak więc wycena 8C wydaje się trafiona. Jeśli kolejni potwierdzą trudności, będzie to drugi autorski boulder 8C Brytyjczyka. W ubiegłym roku wytyczył Railway w Wild Basin (Rocky Mountain National Park).

A propos topowych boulderów na Wyspach. Te najbardziej znane, z poziomu 8C, to między innymi dwa problemy autorstwa Jamesa Squire’a w Biblins Cave (Gloucestershire): w 2018 roku powstało tu The World Is Yours, a w tym sezonie Ambition. Z kolei w Roche Abbey biegnie Serenata Mike’a Adamsa z 2015 roku, powtórzona rok później – i to po raz pierwszy – przez Dawida Skoczylasa.

***

Tymczasem James Squire, autor wspomnianego Ambition z czerwca tego roku, postanowił spróbować szczęścia poza Wyspami. Wybór padł na Magic Wood, gdzie skusiło go Power of Now 8C, czerwcowa nowość Giuliano Cameroniego. Przejście Brytyjczyka – szybkie, bo jednodniowe – jest zarazem najprawdopodobniej pierwszym powtórzeniem.

James Squire na “Power of Now” 8C (fot. FB James Squire)

Problem jest naprawdę przedni. Na filmie Giuliano Cameroni i Power of Now:

Brunka
źródło: ukclimbing.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum