11 sierpnia 2020 09:31

Podlesice: zebrane nowości z tego roku (cz. 1)

Zebraliśmy dla Was trochę tegorocznych nowości z Jury Północnej, być może o niektórych jeszcze nie słyszeliście. To w przeważającej części nietrudne (czasami nawet bardzo łatwe) drogi. Wszystkie otwarte w różnych zakątkach Podlesic.

Góra Zborów, Podlesice (fot. Grzegorz Rettinger)

***

Skała z Damskimi Ryskami

Zacznijmy od propozycji z trochę wyższą cyfrą. Na Kołoczku, na Skale z Damskimi Ryskami, Krzysiek Banasik poprowadził drogę Magister VI.3+. To niezależna linia, na prawo do tradowej Drogi Czoka. W przewodniku „Jura Północna” znajdziecie ją pod numerem 7 (zaznaczona jako możliwość, str. 275). W przyszłości powstaną w okolicy prawdopodobnie kolejne drogi.

Żółta Ścianka

Na Bibliotece, na skraju Żółtej Ścianki  Janek Sokołowski i Rafał Burczyński otworzyli Elementarz VI.2+. Janek o nowej drodze:

Elementarz startuje na prawo od Balangi, ale po trzeciej wpince drogi się krzyżują. Balanga idzie ściśle kantem (ogranicznik), natomiast Elementarz skręca w lewo w łatwiejszą płytę.

Janek Sokołowski na drodze “Elementarz” (fot. R. Burczyński)

Droga obita została ze środków własnych.

Wojtkowa

Na Wojtkowej, na Górze Popielowej, przejść doczekały się dwie drogi biegnące skrajnie z prawej strony ściany. Pierwsza, zaznaczona jako projekt nr. 14 w „Jurze Północnej”, to Bania u Cygana VI.1+ Janusza Domki. Sąsiaduje z nią trad (możliwość nr 15) Brudna szpara V Darka Kaptura.

Złomiska

Bardzo łatwe drogi znajdziecie na Górze Zborów, na Złomiskach. To taki niewysoki murek za Młynarzem. Ta połać skały była pokonywana w przeszłości na różne sposoby – wrysowane linie można znaleźć w starym przewodniku M. i J. Kiełkowskich (wyd. 1992) . Teraz Tomek Antecki i Rafał Mockałło osadzili tu ringi. I tak powstały:

Złomiska (fot. / topo Tomek Antecki)

  1. Trasa Do Włażenia III
  2. Ciepłe kluchy III+
  3. Bułka z masłem IV-
  4. Kisiel III+
  5. Budyń III

Obity został także Komin Buddy III.

Ringi i klej pochodzą z puli IŚW „Nasze Skały”.

Skała nad Złomami

Na koniec Skała nad Złomami (w ”Jurze Północnej” widnieje pod nazwą Białe Ściany), znajdująca się na Górze Aptece. Zupełnie świeże info od Darka Kaptura. Powstały tu dwie nowości, współautorami są Jarek Chodenko i Iza Gajos: Skutki uboczne VI.1 oraz Króla otworów V+.

Skała nad Złomami (fot. / topo Darek Kaptur)

Darek dodaje (za toprope.pl): „sama skała jest całkiem okazała i warto na niej się wspinać, by “doczyścić ” rzeźbę i nie dopuścić do kolejnego zarośnięcia. W planach mamy do realizacji projekt na prawo od Białej rysy, a potem działania na innej połaci w rejonie”.

Ringi i klej pochodzą z puli IŚW „Nasze Skały”.

Patrz też: Prace na Łężcu Trzecim w Morsku zakończone: topo Darka Kaptura

***

Topo Podlesic znajdziecie w przewodniku “Jura Północna” [wyd. 3. 2020].

Brunka
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum