25 sierpnia 2020 20:52

Nepal: jesienią w górach będzie pusto

Nepalscy organizatorzy wypraw i  trekkingów oraz cała branża turystyczna tego kraju liczyła na powrót trekkersów, wspinaczy i turystów już jesienią. Wygląda na to, że mimo zapowiadanego otwarcia od 1 września lotów międzynarodowych w górach Nepalu będzie wyjątkowo pusto.

Baza pod Mount Everestem na pewno nie będzie tak wyglądać jesienią 2020 roku

W ramach walki z pandemią kraj praktycznie odizolował się od reszty świata, m.in. odwołano przyloty międzynarodowe i wprowadzono lockdown. 21 lipca rząd postanowił znieść część restrykcji, umożliwiając hotelom i restauracjom, firmom trekkingowym i alpinistycznym przygotowanie się do sezonu jesiennego.

Ponowne otwarcie lotów międzynarodowych miało nastąpić w połowie sierpnia, jednak obecny termin otwarcia lotniska w Kathandu to 1 września. Osiągnięcie stolicy kraju nie gwarantuje możliwości dotknięcia gór. Nie wiadomo, kiedy będą możliwe np. loty do Lukli. Z powodu pandemii także podróż lądem przez niektóre obszary Nepalu jest zakazana.

Do dzisiaj odnotowano w Nepalu ok. 33 tys. zachorowań na COVID-19, zmarły 164 osoby. Ostatni raport mówi o ponad 855 zakażonych w ciągu ostatnich 24 godzin.

Dla mieszkańców kraju, którego potężną częścią gospodarki jest turystyka, to ogromny problem. Szacuje się, że jeden turysta daje tam pracę trzem osobom. Pandemia spowodowała, że nie zarabiali podczas wiosennego sezonu, teraz widać, że jesienią także będą bezrobotni. Większość agencji organizujących wyprawy na ośmiotysięczniki odwołało swoje jesienne wyprawy.

Ang Tshering Sherpa, właściciel agencji Asian Trekking mówi:

W czasie kryzysu strach przed głodem jest mocniejszy niż przed chorobą.

Źródło: abenteuer-berg.de
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    wow [2]
    zaorali nepal bo "zmarły 164 osoby". podejrzewam, ze wiecej osob…

    31-08-2020
    kanadol