9 sierpnia 2020 20:15

Łukasz Dudek pokonuje samotnie drogę „Pan Aroma” 8c na Cima Ovest

Udało się! Łukasz Dudek (Team Agrest. KW Częstochowa) przeszedł słynną drogę Pan Aroma 8c na Cima Ovest w Dolomitach! Czekaliśmy na tę wiadomość, trzymając kciuki i podziwiając go za mierzenie się niezwykle trudnym i wymagającym skalnym wyzwaniem. W końcu Łukasz ogłosił, że swoją przygodę z drogą zakończył w sobotę o 2 godzinie w nocy (8 sierpnia) – na wierzchołku częstochowianin zameldował się po 17 godzinach samotnej wspinaczki!

Łukasz Dudek na szczycie Cima Ovest po przejściu „Pan Aroma” (fot. arch. Ł. Dudek)

***

Łukasz niedawno opublikował post na swoim profilu FB:

Z piątku na sobotę o godzinie 2 w nocy stanąłem na szczycie Cima Ovest. Po 17 godzinach wspinaczki udało mi się samotnie przejść. Pan Aromę 8c 550m.

Tego dnia wszystkie wyciągi przeszedłem w pierwszej próbie!

Czuję się spełniony jako wspinacz. Jest to moje podsumowanie i ukoronowanie 20-letniego stażu wspinaczkowego.

Dziękuję mojej kochanej żonie Basia Dudek za wsparcie, jakie dostaję od niej każdego dnia i za to, że myślami była ze mną od wyjścia w ścianę do powrotu z niej.

Piotrkowi Desce za wspaniałe zdjęcia, Jackowi Matuszkowi – wraz z nim stworzyłem fundamenty, bazę pod obecny sukces i Jarkowi Klufowi za towarzyszenie mi podczas prób w zeszłym roku i wszystkim, którzy trzymali kciuki za powodzenie tego projektu.

To był naprawdę chory pomysł 😆 dobrze, że jest już za mną.

Pan Aroma to legendarna już droga uklasyczniona w 2007 roku przez wizjonera wspinaczki Alexandra Hubera. To jedna z kilku najtrudniejszych i najbardziej spektakularnych dróg na świecie. Biegnąca tzw. Dachem Świata na Cima Ovest linia jest marzeniem każdego alpinisty. Składa się z dziewięciu wyciągów o trudnościach: 7b, 6c, 6a+, 6c+, 7a+, 8b+ (po obrywie jest trudniejszy), 8c, 6c, 6c+, wyjście drogą Cassina.

Linia Drogi „Pan Aroma” pokonującej „Dach Świata” na Cima Ovest

Droga ma do tej pory zaledwie kilka przejść klasycznych (Hansjörg Auer, Iker Pou oraz Edu Marin) i oczywiście żadnego samotnego. Ostatnio właśnie taki styl upodobał sobie Łukasz, wystarczy przypomnieć ubiegłoroczne znakomite prowadzenie wielowyciągowej drogi Tortour 8c czy skałkowe mocne przejścia w tym stylu.

Łukasz Dudek odbiera nagrodę na KFG (fot. Adam Kokot / KFG)

W zeszłym roku Łukasz otrzymał podczas Krakowskiego Festiwalu Górskiego nagrodę Krakow Mountain Award / Krakowska Nagroda Górska (za wyczyn roku) właśnie za Tortour.

Wielkie gratulacje za niezwykle świadomy rozwój wspinaczkowy, wielki kunszt, moc i determinację w realizacji celów!

Sprocket
Źródło: profil FB Łukasza Dudka, archiwum wspinanie.pl
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Gratulacje! [23]
    Mega przejście, gratuluję. PS. Mam wrażenie, że Redaktor czasami nawet…

    9-08-2020
    MaK