12 sierpnia 2020 10:47

Jura Północna: zebrane nowości z tego roku (cz. 2)

Wczoraj informowaliśmy o nowościach w Podlesicach (ciągle jest tam sporo projektów, wkrótce o nich napiszemy). Tym razem także o tegorocznych drogach, ale już z innych zakątków Jury Północnej.

Spiralna, Suliszowice (fot. G. Rettinger)

***

Dolina Wiercicy

Na Kamelocie, na Kopciówkach, Rafał Burczyński poprowadził drogę Święty Graal VI.4 (projekt nr 17 w przewodniku „Jura Północna”, str. 155). Ponoć warta uwagi, do tego mocno przewieszona.

Łutowiec

Jeszcze w kwietniu Darek Kaptur działał w rejonie Łutowca. Na Knurze powstał  Underworld V+/VI (dzieli stanowisko z Białymi nocami). Także na Knurze wymiany asekuracji doczekały się drogi: Koniec świata VI.1+Białe noce VI.2Warszawski szczyt V. Z kolei na Ulach znajdziecie nowość pod nazwą Zbyszek demolator IV (projekt nr 13 w “Jurze Północnej”, str. 186).

Knur, Łutowiec (fot. / topo Darek Kaptur / toprope.pl)

Środki na obicie pochodzą z puli IŚW „Nasze Skały”

Spiralna

Na Spiralnej w Suliszowicach przybyła jedna linia. W skrajnie lewej części skały, na lewo od Gagadka (III), Darek Kaptur otworzył drogę Koronaświrus V. Współautorami są Iza Gajos i Jarek Chodenko.

Jamnicze Skały

Kolejne topo pojawiło się przy Jamniczych Skałach, gdzie działali Michał Szymik i Karol Tabor. Tak więc do info z początku sierpnia (patrz: Jamnicze Skały [aktualizacja]) dodajemy kolejne:

Jamnicze Skały (topo Adrian Kuro)

Jamnicze Skały (fot. Adrian Kuro)

Środki na obicie pochodzą z puli IŚW „Nasze Skały”.

Olsztyn

I jeszcze dwie drogi z Olsztyna. Na Biakle, w środkowej części ściany, powstała Faza dzięcioła V (Barbara Rychter, Artur Pierzchniak). Natomiast na Podciętej Skale, w jej lewej części, biegną Dietetyczne ruchy wspinaczkowe VI+ Doriana Starczewskiego (w “Jurze Północnej” projekt nr 1, str. 72).

Droga “Faza Dzięcioła” (fot. / topo A. Pierzchniak)

“Dietetyczne ruchy wspinaczkowe” (fot. / topo A. Pierzchniak)

Drogi ubezpieczył Artur Pierzchniak, materiały na obicie pochodzą ze środków prywatnych i  sklepu Taternicki.pl.

***

Najnowszą “Jurę Północną” możecie nabyć w księgarni wspinanie.pl. Można też zaopatrzyć się w pełny pakiet jurajskich przewodników w promocyjnej cenie (Południe, Środek, Północ) – polecamy!

Brunka
źródło: Nasze Skały, toprope.pl, info własne
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum