20 sierpnia 2020 10:00

Jesse Dufton tradowo i w stylu “„non-sight”

Niewidomy wspinacz Jesse Dufton poprowadził dwie drogi na własnej asekuracji – obie wycenione na E2 5c, co jest życiowym osiągnięciem Brytyjczyka. Najpierw wspiął się na Forked Lightning Crack w Heptonstall, a dwa tygodnie później na Auricle w Bamford. Swój styl określa przewrotnie jako „non-sight”.

Jesse Dufton (fot. Molly Duffton)

***

Jesse Dufton urodził się z genetyczną wadą wzroku, z wiekiem ten stan się pogarszał, co jednak wcale nie zniechęciło Brytyjczyka do wspinania (swoją pierwszą drogę zrobił w wieku 11 lat). Dziś przyznaje w wywiadzie dla ukclimbing: „nie widzę swoich rąk ani stóp, żadnych chwytów, skalnej rzeźby czy kości, nawet jeśli je zakładam. Nie widzę nawet skały. Zasadniczo, kiedy się wspinam, moje oczy nie dostarczają mi żadnych przydatnych informacji”.

U Duftona wszystko opiera się na intuicji, doświadczeniu i latach praktyki. Brytyjczyk nie widzi skały, ale doskonale ją czuje. To, czego nie dostrzega, buduje w wyobraźni. Nieoceniona jest oczywiście pomoc jego żony, Molly Dufton (Thompson), która opisuje mu, jak wygląda droga i podpowiada, gdzie istnieje możliwość założenia asekuracji (robi to z ziemi, nie prowadzi dróg przed Brytyjczykiem). Wskazuje mu kierunek, ale to sam Jesse musi wyczuć formację i podjąć decyzję o kolejnym kroku.

Jesse Dufton na „Forked Lightning Crack” (fot. Molly Dufton)

Forked Lightning Crack i Auricle Jesse Dufton poprowadził przeszło rok po tym, jak wspiął się na piękną, skalną iglicę Old Man of Hoy u wybrzeży Szkocji. Pokonał ją klasyczną drogą na zachodniej ścianie (E1 5b). To doskonale znane przejście, uwiecznione w wielokrotnie nagradzanym filmie Alastaira Lee – „Climbing Blind”.

Więcej o zdobyciu przez Brytyjczyka Old Man of Hoy TUTAJ.

Brunka
źródło: ukclimbing.com, rockandice.com, archiwum wspinanie.pl
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum