18 sierpnia 2020 09:59

Himalayan Database dostępna online

Od wczoraj Himalayan Database, rejestr wejść i wypraw na najwyższe szczyty Himalajów prowadzony przez ponad pół wieku przez Elizabeth Hawley, jest dostępny za darmo w sieci.

Elizabeth Hawley w swoim biurze w Kathmandu (fot. thetimes.co.uk)

Miss Elizabeth Hawley rozpoczęła zbieranie informacji o ekspedycjach himalajskich w 1963 roku, gdy na Mount Evereście działała amerykańska ekspedycja. Praca dla Reutersa tak ją wciągnęła, że zdecydowała się ją kontynuować w kolejnych latach. Początkowo to Hawley szukała informacji, z czasem odwiedziny u Amerykanki stały się elementem obowiązkowym każdej wyprawy, a jej prywatne archiwum rosło.

Czas cyfryzacji nastąpił w 1991 roku, kiedy Richard Salisbury zaproponował digitalizację cennego zbioru. Jednak pierwszy CD-ROM ukazał się w 2004 roku – ponad dziesięć lat zajęło wprowadzenie tego zbioru informacji.

Nic dziwnego, baza zawiera szczegółowe informacje o ekspedycjach na 450 znaczących nepalskich szczytów, począwszy od 1905 roku! Zebrano dane o 9,5 tys. ekspedycjach i ok. 70 tys. ich uczestnikach, często tak szczegółowe jak: droga wejścia, miejsce zakładania obozów, wypadki czy korzystanie z tlenu z butli.

W 2018 roku w wieku 94 lat Elizabeth Hawley zmarła, ale już 2 lata wcześniej swoje dzieło przekazała Billi Bierling. Zespół prowadzony przez Niemkę w 2017 roku udostępnił zasoby bazy za darmo, teraz uruchomiono wersję online. Znajdziecie ją pod adresem: himalayandatabase.com.

Baza zawiera informacje dotyczące ekspedycji przeprowadzonych do wiosny 2019. Pierwszym polskim wejściem odnotowanym w bazie jest zdobycie w 26 maja 1974 roku Kangbachen (7902 m). Na dziewiczym szczycie stanęli Wojciech Barański, Wiesława Kłaput, Marek Malatyński, Kazimierz Olech i Zbigniew Rubinowski. Było to ówczesny polski rekord wysokości.

„Elizabeth Hawley. Strażniczka gór”, 2018

„Elizabeth Hawley. Strażniczka gór”, 2018

PS Postać Miss Elizabeth Hawley możecie bliżej poznać dzięki wydanej w 2018 roku książce „Elizabeth Hawley. Strażniczka gór”.




  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum