12 sierpnia 2020 11:21

“Golgota” (X/X+) – nowa droga na Ministrancie

28 lipca br. Darek Kałuża (KW Zakopane, TOPR) i Marcin Gąsienica-Kotelnicki (KW Zakopane, TOPR) poprowadzili nową drogę na Ministrancie. Powstała Golgota, stanowiąca wariant do Opętania X. Poniżej szczegóły zdradza Darek Kałuża.

“Golgota” X/X+, Marcin Gąsienica-Kotelnicki, asekuruje Darek Kałuża (fot. Adam Kokot)

***

Golgota to dwa istniejące wyciągi plus jedna nowa długość liny. Nazwa drogi nawiązuje do prawdziwej „golgoty”, jaką przeszliśmy przy obijaniu i czyszczeniu w tym ogromnym okapie.

Kuriozalnie, po siedmiu latach, „prawie” udało się zrealizować idę wytyczenia drogi klasycznej, startującej ze Żlebu Mnichowego i w linii prostej pokonującej cały okap. Kluczowy okazał się drugi wyciąg, forsujący ogromne przewieszenie w lewej części ściany. 

Darek Kałuża na “Golgocie” X/X+ (fot. Adam Kokot)

W przypadku Golgoty na tym wyciągu, po przejściu ponad dwóch trzecich strefy przewieszonej, na ostatnim odcinku wyszliśmy rysą z Opętania. Stanowi to w pewnym sensie wariant ucieczkowy. Istnieje możliwość wyprostowania tego wyciągu, dodając kilka metrów przewieszenia, tak jak planowaliśmy na początku. 

Trudności kluczowego wyciągu odczuliśmy w okolicach francuskiego 8b/b+, a samo wspinanie ma charakter siłowo-wytrzymałościowy. 

Golgota – topo (fot. / topo Darek Kałuża,

Poszczególne wyciągi:

 1. wyciąg Wspinanie płytowe IX, 30 m
 2. wyciąg Strefa przewieszona X/X+, 25 m
 3. wyciąg Płyta plus zacięcie VII, 25 m

Droga w całości ubezpieczona jest boltami. Do przejścia potrzeby jest zestaw 14 ekspresów plus sprzęt osobisty. Zapraszamy do powtórzeń!

PS 9 sierpnia droga uzyskała szybkie powtórzenie w wykonaniu Wojtka Gąsienicy-Roja. Wojtek tym samym skompletował cały zestaw dróg na Ministrancie. Gratulacje!

Darek Kałuża
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  Ministrant [38]
  Brawo TOPR/Zakopane !!! Pokolenie Łojantów nie było w stanie przejść…

  13-08-2020
  łojant