10 sierpnia 2020 09:02

Barbara Zangerl na wielowyciągowej “Kampfzone” 8c w Rätikonie

Przynajmniej kilka dróg Beata Kammerlandera ma w swoim wykazie Austriaczka Barbara Zangerl. Tym razem nie tylko sięgnęła po kolejną drogę sławnego rodaka, ale podczas finalnego przejścia partnerował jej sam autor.

Barbara Zangerl i Beat Kammerlander (fot. FB B. Zangerl)

***

Mowa o Kampfzone 8c na Kleine Turm w Rätikonie. 5-wyciągową drogę (8b+, 8c, 8a, 7a, 7c) Austriak wytyczył od dołu jeszcze w 2013 roku, a poprowadził latem 2017.

Barbara Zangerl:

Kamfzone to najnowsze dzieło Beata Kammerlandera. Motywacja do zrobienia drogi była wysoka, ale wspinaczka wspólnie z Beatem dała zdecydowanie wyjątkowy efekt!! Dzięki za wspaniałe towarzystwo i perfekcyjny dzień bez odpadnięć. Czułam się zaszczycona mogąc wspinać się z nim przez dzień!! Jesteś legendą!!

Niedługo później drogę poprowadził także Jacopo Larcher (asekurowała go właśnie Barbara).

Kampfzone jest odzwierciedleniem charakteru wielu dróg w Rätikonie. Kammerlander zapytany po przejściu o to, co decyduje, że linia jest tak trudna, mówił: „powiedziałbym, że ciąg trudności w połączeniu z charakterem samych ruchów. Wspinaczka na kluczowym wyciągu jest nadzwyczaj techniczna, stoi się na najpłytszych stopniach, chwytasz najmniejszych krawądek. Przechwyty są bardzo, bardzo skomplikowane. Siła do niczego cię tu nie zaprowadzi”.

Barbara Zagerl ma doświadczenie w takim stylu wspinania. W poprzednich latach przechodziła wielkie klasyki Kammerlandera właśnie w Szwajcarii. W 2013 roku skompletowała Trylogię Alpejską, której częścią jest Silbergeier (8b+, 200 m) autorstwa Austriaka z 1994 roku. Dwa lata później wspięła się z Niną Caprez na jego Unendliche Geschichte (8b+, 400 m), także w Rätikonie. Zresztą Zangerl próbowała z sukcesem nie tylko górskich dróg Kammerlandera, ale też np. tradowego Prinzip Hoffnung 8b/b+ na ścianie Bürser Platte w austriackim Vorarlbergu.

Brunka
źródło: FB B. Zangerl, planetmountain.com, archiwum wspinanie.pl
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum