6 sierpnia 2020 11:01

Alex Megos otwiera w Ceüse “Bibliographie”. Droga na miarę największych światowych ekstremów?

Czyżby droga na miarę Ondrowego Silence 9c? Za szybko, by wyrokować. Niemniej, jak podaje magazyn planetgrimpe, w Ceüse powstała linia o niebagatelnych trudnościach. Jej autorem jest Alex Megos.

Alex Megos (źródło planetgrimpe.com)

***

Alex Megos poprowadził w Ceüse swój wielki projekt, próbował go od wielu lat ( linię obił w 2009 roku Ethan Pringle) – nazywa się Bibliographie i sąsiaduje od prawej z legendarną Biographie 9a+ (tę Niemiec ma oczywiście na koncie, poprowadził ją – i to błyskawicznie – już sześć lat temu). Wiadomo, że Bibliographie jest bardzo trudna, ale jaką wycenę postawi przy niej Alex, jeszcze nie wiadomo. Poczekajmy na komentarz. Chodzą słuchy, że blisko jej do 9c…

Alex Megos to jeden z niewielu wspinaczy ze ścisłej światowej czołówki, który jest w stanie sięgnąć po te największe trudności w skałach (może nawet 9c?). Sam ma już na koncie drogę 9b+, wiosną 2018 zrobił pierwsze przejście projektu otwartego przez Chrisa Sharmę w Margalefie – Perfecto Mundo. Przed nim 9b+ poprowadzili tylko wspomniany Sharma i Adam Ondra.

Największym ekstremem skalnym na świecie jest Silence, monumentalna droga Adama Ondry w norweskim rejonie Flatanger (2017). 45-metrowa linia biegnie stropem niesamowitej jaskini Hanshelleren, Czech wycenił ją na 9c…

PS W sektorze Biographie w Ceüse powstała w tym roku także inna, łatwiejsza, droga z autorskim podpisem Alexa Megosa (Niemiec zrealizował otwarty projekt). To Pornographie w okolicach 9a.

Brunka
źródło: planetgrimpe.com, archiwum wspinanie.pl
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum