7 sierpnia 2020 10:21

Alex Megos stawia przy „Bibliographie” 9c

Alex Megos skomentował na swoim profilu ostatnie przejście w Ceüse. Nie musimy już dywagować, ile warta jest droga – Niemiec proponuje dla Bibliographie 9c. A więc mamy drugie potencjalne 9c na świecie. Pytanie, kiedy padną powtórzenia? Chętni pewnie się znajdą ;).

***

35-metrowa Bibliographie biegnie w bezpośrednim sąsiedztwie słynnej Biographie. 11 lat temu drogę obił Amerykanin Ethan Pringle. Alex Megos jeździł na ten niesamowity projekt przez trzy lata, od czerwca 2017 roku. Wreszcie najlepsza okazała się ostatnia próba ostatniego dnia pobytu w  Ceüse (najczęściej tak właśnie robi się topowe przejścia).

Alex:

Po wpięciu do łańcucha poczułem, jakby wszystkie te dni pracy, jaką włożyłem w drogę, przeleciały mi przed oczami. Z około 60 dniami rozłożonymi na trzy lata Bibliographie jest jak dotąd moim najdłuższym projektem.

No i wycena, która pewnie wielu interesuje szczególnie. Wyceny, wiadomo – co przyznaje też sam Megos – to rzecz mocno subiektywna. Deklaracja musi jednak paść. Niemiec nie ma wątpliwości, że Bibliographie jest znacznie trudniejsza od jego najlepszego dotąd przejścia RP – Perfecto Mundo 9b+ w Margalefie, którą poprowadził przeszło dwa lata temu (do niego należy pierwsze przejście):

Moja sugestia co do wyceny to 9c (5.15d). Biorąc pod uwagę fakt, że Perfecto Mundo (9b+) zajęło mi 16 dni pracy, Bibliographie z około 60 dniami i bardziej specyficznym treningiem odczułem jako dużo trudniejsze.

Oczywiście, jako pierwszy na drodze, nie masz od początku idealnych patentów, masz wątpliwości, czy to dla ciebie możliwe czy nie, zupełnie czegoś ci brakuje, czy po prostu nie jesteś w najlepszej formie. Zawsze trudniej jest wycenić coś bez opinii z zewnątrz. Jestem bardzo ciekaw, co przyniesie przyszłość i będę wdzięczny za opinie innych.

Niezależnie od wyceny, to było dla mnie bardzo cenne doświadczenie. Było kamieniem milowym w moim wspinaczkowym życiu, którego nie byłbym w stanie osiągnąć bez wsparcia i pomocy przyjaciół i rodziny.

Głośny „Rotpunkt”, dokument o fenomenalnym rodaku Wolfganga Güllicha. Są w nim kadry Megosa na projekcie w Ceüse (początek filmu):

Gratulacje dla Alexa płyną z wielu stron, między innymi od Jakoba Schuberta i Adama Ondry. Jakob to piekielnie mocny wspinacz, Ondra wiadomo – możliwości ma kosmiczne. Może obaj skuszą się na wizytę w Ceüse? Nikt by się specjalnie nie zdziwił…

***

Starsze zdjęcie, Alex Megos i Adam Ondra w Ceüse (fot. Francisco Taranto Jr. / Foto Vertical)

Dwie królewskie linie, najtrudniejsze obecnie na świecie:

Adam Ondra na Silence:

Brunka
źródło: Instagram, archiwum wspinanie.pl
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum