3 lipca 2020 10:17

Złote Czekany: jest już szeroka lista. Dwa polskie przejścia

Opublikowano tzw. szeroką listę przejść z 2019 roku spełniających wstępne kryteria Złotych Czekanów (Piolets d’Or). Wśród kilkudziesięciu dokonań znalazły się dwa polskie przejścia.

Tzw. szeroka lista przejść, wyselekcjonowana przez Lindsaya Griffina (American Alpine Journal), wspieranego przez Dougalda MacDonalda (American Alpine Journal) i Rodolphe’a Popiera (Club Alpin Francais), jest dopiero wstępną propozycją, którą dogłębnie zajmie się Jury Złotych Czekanów.

Jury będzie brało pod uwagę styl przejścia i poziom zaangażowania wymaganego do jego dokonania. Preferowane są pierwsze wejścia i nowe drogi, czyli alpinizm w wymiarze nawiązującym do jego korzeni.

Szeroka lista zawiera kilkadziesiąt świetnych przejść i w tym roku znalazły się na niej dwa, zrealizowane przez Polaków.

Mowa o nowej drodze Denisa Urubko na Gasherbrumie II oraz linii Jana Kuczery, Wadima Jabłońskiego i Kacpra Tekielego na Snovasskjerdingan w Norwegii.

„Honey Moon” na Gasherbrum II (fot. urubko-8000new.blogspot.com)

„Honey Moon” na Gasherbrum II (fot. urubko-8000new.blogspot.com)

Droga Denisa Urubko wydaje się jednym z najlepszych ubiegłorocznych dokonań na ośmiotysięcznikach. Linia Honey Moon została przebyta samotnie, bez użycia tlenu z butli. Przejście w stylu nawiązującym do najlepszych wspinaczek lat 80. i 90.

Fototopo z wrysowaną nową linią "Tordenruta"

Fototopo z wrysowaną nową linią “Tordenruta”

Autorzy Tordenruty na ścianie Snovasskjerdingan w środkowej Norwegii zapewne nie zdobędą Złotego Czekana za to przejście, ale ta techniczna linia została wytyczona w dobrym stylu. Jan Kuczera, Wadim Jabłoński i Kacper Tekieli pokonali ją OS, napotykając na 450-metrowej linii trudności M7, WI3, R.

Wszystkie przejścia z tzw. szerokiej listy znajdziecie tutaj, zaś dotychczasowych laureatów Złotych Czekanów na naszej specjalnej stronie.

W połowie lipca mają zostać ogłoszeni laureaci nagrody. Złote Czekany zostaną wręczone już po raz trzeci podczas Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju. Impreza ma odbyć się w dniach 11-22 września br.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Kto POdwedzil czekan ze zlota? [9]
    Minely trzy tygodnie a tajemnicza niewidzialna reka nadal zabrania napisac…

    8-10-2020
    TomaszKa