14 lipca 2020 09:39

Zaproszenie na wieczór himalajski w Roztoce

W sobotę 18 lipca o godzinie 19.00 zapraszamy na wieczór himalajski do schroniska PTTK w Dolinie Roztoki. Będą wyjątkowi goście i pokaz filmu „Everest dla każdego”! Wstęp wolny.

Wieczór himalajski w Roztoce już 18 lipca (fot. FB Schronisko Roztoka)

Tatry, w nich wszystko jest inne. Nawet zmęczenie ma słodki smak. A jakie są Himalaje? Czy faktycznie lotnisko w Lukli jest najbardziej niebezpiecznym portem na świecie? Co ma w sobie stolica Nepalu, która z jednej strony męczy, a z drugiej fascynuje? Ponoć jest w tym mieście coś urzekającego, magicznego, magnetyzującego. Ale co konkretnie? Czy każdy z nas może wybrać się na himalajski szlak? Ile to kosztuje? Jakie miesiące są najbardziej korzystne?

Na te pytania, i nie tylko, w sobotę 18 lipca o godzinie 19.00, spróbują udzielić odpowiedzi podróżnicy, miłośnicy górskich wędrówek Janusz Kalinowski i Jerzy Kotuła. Spotkanie z nimi uświetni projekcja filmu “Everest dla każdego”.

Nie trzeba wcale jechać w Himalaje, aby się wspinać. Każdy może mieć swój Everest w swoim życiu, w miejscu zamieszkania, nauki czy pracy – uważa Leszek Cichy, który wraz z Krzysztofem Wielickim 40 lat temu jako pierwsi w historii stanęli zimą na szczycie najwyższej góry Ziemi.

***

Film „Everest dla każdego” to pokłosie rekordowego pod względem logistycznym przedsięwzięcia, jakim była wyprawa trekkingowa do bazy pod Górę Gór w październiku 2018 roku. W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości ponad 400 osób zamieszkałych w 100 miejscowościach od Bałtyku po Tatry, a także poza granicami kraju, spełniało swoje marzenia, dedykując wysiłek także tym, którzy w górach wysokich zostali na zawsze.

Wśród uczestników byli wyjątkowi himalaiści, jak Leszek Cichy, Rafał Fronia, Dariusz Załuski czy „gwiazda Katmandu” Anna Czerwińska, podróżnicy, ratownicy górscy, utytułowani sportowcy – medaliści olimpijscy, mistrzostw świata i Europy (m.in. żeglarka deskowa Zofia Klepacka, rekordzista Polski w biegu na 400 m przez płotki Marek Plawgo, czterokrotny zwycięzca Tenzing Hillary Everest Marathon Robert Celiński), wybitni lekarze różnych specjalności, duchowni, uczniowie z rybnickiej szkoły społecznej im. Jerzego Kukuczki wraz z rodzicami i „zwykli” ludzie. Był to więc faktycznie Everest dla każdego.

Po prapremierowych pokazach filmu w 2019 roku na różnych festiwalach i w kilkunastu miastach uwzględnione zostały w ostatecznej wersji najbardziej trafne uwagi widzów. Takiej możliwości w Polsce jeszcze nie było, aby współreżyserem mogła się poczuć każda osoba. W filmie zawarto również jesienną wyprawę trekkingową Lhotse 2019 w 30. rocznicę śmierci Jerzego Kukuczki oraz otwarcie Memoriału Polskich Himalaistów w miejscowości Namcze Bazar na wysokości 3500 metrów.

Piękny film! – oceniła Anna Pietraszek – reżyser, operator, fotograf, dziennikarka, taterniczka i alpinistka. Zrealizowała 196 filmów dokumentalnych i reportaży w latach 1977-2011. Najbardziej znane to „Orłem być”, „Ostatnia rozmowa”, „W lodowym piekle”. W recenzji „Everestu dla każdego” napisała:

Wybrane zostały naprawdę najlepsze ujęcia, zasygnalizowane są chyba wszystkie najważniejsze wydarzenia, sytuacje. Plenery – wspaniałe. Dużo twarzy, dynamika w kadrach z ludźmi, dużo się dzieje, choć typowe są sytuacje [idą, jedzą itp], ale tak wartko podane, że wydaje się, iż akcja pędzi. A to wejście z piosenką Klenczona na wstępie wprost rewelacja!!!

Obejrzałam ten *obraz* dwukrotnie i na drugi dzień miałam wrażenie, że oglądam… nowy film! A to znaczy, że jest super, bo jeśli po pierwszym takim zachłannym oglądaniu, ten sam film wydaje się jak niemal nowy, to znaczy, że jest świetny! Poziom światowy!

Film został zakwalifikowany do głównego konkursu festiwalu w Zakopanem (28-30 sierpnia). W Dolinie Roztoki będzie miał swą prapremierę pod Tatrami. Dodatkowo, tego dnia, można będzie nabyć książki Leszka Cichego „Gdyby to nie był Everest…” z jego autografami oraz nepalskie upominki. Ich zakup zasili konto budowy Czortenu Wandy Rutkiewicz w bazie pod Kanczendzongą, na szczycie której to góry pozostała na zawsze.

W spotkaniu udział wezmą m.in.:

Jerzy KOTUŁA – przemierzył kilkanaście krajów oraz kilkadziesiąt szlaków górskich w Polsce, Karpatach i Himalajach. Był jedynym zakopiańczykiem zakwalifikowanym na Wyprawę Stulecia 2018 pod wodzą Leszka Cichego. „Nie spodziewałem się, że to co przeżyję na dojściu do bazy pod Everestem, będzie moim jednym z trudniejszych doświadczeń górskich. To było wielkie wyzwanie i ogromna przygoda. To była walka. Głównym problemem okazał się niedobór tlenu, który był po prostu obezwładniający. To naprawdę nie był spacer po górach. A Nepal, czego mnie nauczył? Cierpliwości“ – podsumował Jerzy Kotuła, który 7 lipca kończy 66 lat. Górskie doświadczenie zdobywał przez lata. W 2018 roku miał okazję sprawdzić je w zupełnie odmiennych warunkach, z jakimi stykał się dotychczas.

Janusz KALINOWSKI – legendarna postać w historii polskich biegów. Współtwórca pierwszego w kraju maratonu – Maratonu Pokoju (wspólnie z Tomaszem Hopferem, Józefem Węgrzynem i Zbigniewem Zarembą), wieloletni jego dyrektor, organizator i uczestnik wielu imprez biegowych i triathlonowych w kraju i za granicą. Z zawodu nauczyciel wychowania fizycznego, dziennikarz sportowy Polskiej Agencji Prasowej i podróżnik. W sumie odwiedził 80 krajów na wszystkich kontynentach, przemierzając setki szlaków górskich. Jednym z największych jego przedsięwzięć pod względem logistycznym była w 2018 roku wyprawa do Indii i Nepalu dla ponad 400 osób w wieku od 8 do 80 lat zamieszkałych w 100 miejscowościach. Inicjator wszystkich podróży z wybitnymi himalaistami do 2023 roku.

„Everest dla każdego” – film dokumentalny
Reżyseria: Adrian Dmoch
Współpraca: Maciej Bieliński i Janusz Kalinowski
Zdjęcia: Adrian Dmoch, Robert Kielak, Dariusz Załuski
Montaż: Maciej Bieliński
Konsultacja: Leszek Cichy, Janusz Kalinowski
Produkcja: Polska 2020, czas projekcji: 71 minut

Organizatorzy spotkania: Klub Sportowy Polskie Himalaje, Schronisko w Dolinie Roztoki.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum