13 lipca 2020 08:47

Wirtualna Podróż w Muzeum Jerzego Kukuczki: nowy rozdział

13 lipca, w rocznicę zdobycia przez Jerzego Kukuczkę szczytu Nanga Parbat (1985 r.), uruchamiamy kolejny rozdział Wirtualnej Podróży w naszym Muzeum.

Jerzy Kukuczka, Nanga Parbat 1985 (fot. arch. Jerzego Kukuczki)

Wirtualne Muzeum to inicjatywa, z którą Fundacja Wielki Człowiek ruszyła w 2014 roku. Impulsem do rozpoczęcia jego budowy była dotacja Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Był to motor do tego, aby zacząć pracę nad stworzeniem wirtualnej przestrzeni, w której moglibyśmy zaprezentować himalajską historię Jerzego Kukuczki i udostępnić archiwalia, które jako Fundacja gromadzimy, katalogujemy, opisujemy i zabezpieczamy od lat. Obecnie dysponujemy ponad 20 tysiącami zróżnicowanych archiwaliów i muzealiów – fotografiami z wypraw, filmami, nagraniami audio, dokumentami tekstowymi takimi jak dzienniki, listy, zapiski, ponadto sprzętem wspinaczkowym, strojami, odznaczeniami, nagrodami.

W grudniu 2014 roku udostępniliśmy witrynę o nazwie Wirtualne Muzeum Jerzego Kukuczki – składała się ona wówczas z 3 rozdziałów wirtualnej podróży, w czasie której odwiedzający muzeum wspinali się na ośmiotysięczniki zdobywane przez Kukuczkę. Zamieściliśmy w Muzeum także zakładkę Archiwum, w której można w sposób precyzyjny zobaczyć obecnie zdigitalizowane archiwalia, podzielone według wypraw, lat, nazwisk.

W muzeum oferujemy też krótką wycieczkę po początkach kariery himalaisty, a także odwiedziny w Izbie Pamięci w Istebnej.  Obecnie pracujemy nad zbudowaniem kolejnych rozdziałów podróży, ulepszeniem istniejących działów i zmodernizowaniem całej platformy. W 2017 roku powstały kolejne trzy rozdziały Wirtualnej Podróży. W 2020 roku zapraszamy do nowego, rozbudowanego Muzeum – posiadającego już 9 podróży przez himalajskie szczyty, anglojęzyczną wersję językową, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych oraz ponad 1500 nowy eksponatów w Wirtualnym Archiwum.

Alaska, USA, 07.1974. Wyprawa polskich alpinistow w gory Alaski. Fot. archiwum rodzinne Jerzego Kukuczki / FORUM

Projekt współfinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu Miasta Katowice.

***

WYPRAWA NA NANGA PARBAT ‘85

Wyprawa Klubu Wysokogórskiego w Krakowie pod kierownictwem Pawła Mularza w 1985 r.

Jerzy Kukuczka, Nanga Parbat 1985 (fot. arch. Jerzego Kukuczki)

Bazę wyprawy rozstawiono 26 maja na lodowcu Bazhin (3650 m) w dolinie Rupal. W ciągu kolejnych trzech tygodni stanęły trzy obozy: pierwszy – aż tysiąc metrów powyżej bazy, za polem pełnym niebezpiecznych rynien lawinowych (4730 m). Drugi, rozstawiono po zaporęczowaniu kolejnych sześciuset metrów w pionie (5330 m), a trzeci – pod kilkunastometrowym serakiem (6120 m). Po krótkim załamaniu pogody stanął również obóz czwarty (6600 m), usytuowany powyżej trudnej lodowej ściany.

11 lipca szturmowa czwórka w składzie Carlos Carsolio, Andrzej Heinrich, Jerzy Kukuczka i Sławomir Łobodziński przedostała się przez wielki lodowy serak i założyła obóz piąty (7200 m). Następnego dnia przystąpiono do ataku szczytowego, przerwanego jednak z powodu burzy. Po biwaku w jamie na lodowym polu (7800 m) rozpoczęto wspinaczkę stromymi polami śnieżnymi. 13 lipca o godzinie 13.15 cała ekipa stanęła na głównym wierzchołku.

Wejście odbyło się bez użycia tlenu, nową drogą po filarze południowo-wschodnim, jedną z największych formacji górskich świata – tzw. flanką Rupal.

Zapraszamy do odwiedzania Wirtualnego Muzeum, w którym można stąpać po stokach Nangi śladami Jerzego Kukuczki.

Katarzyna Zioło
Fundacja Wielki Człowiek
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum