1 lipca 2020 12:28

The North Face przedstawia: film “Towers of Tigray”, czyli Pearson i Ciavaldini w Etiopii

Tigraj w Etiopii ze swoją bogatą historią związaną ze wspinaniem od zawsze był miejscem, w którym niemalże za każdym skalnym załomem czeka na odkrycie skrawek innego świata. Kapłani i wierni od IV wieku n.e. zdobywali skalne wieże i klify, wykuwając w nich kościoły i inne miejsca kultu, które przyciągają pielgrzymów do dziś.

Etiopska przygoda rodziny Pearsona (fot. J. Pearson i C. Ciavaldini / TNF)

Minionej jesieni James Pearson i Caroline Ciavaldini z teamu The North Face eksplorowali ten region w poszukiwaniu starożytnych dróg i nowych przygód. Tym razem z nowym towarzyszem – swoim synem Arthurem. Pomimo dodatkowych wyzwań i złożonej logistyki, zabranie na ekspedycję tak młodej osoby dało Jamesowi i Caro szczególną motywację, by nie tylko odkryć nowe miejsca wspinaczkowe, ale też pokazać piękno świata eksploracji Arturowi.

Etiopska przygoda rodziny Pearsona (fot. J. Pearson i C. Ciavaldini / TNF)

Poszukiwania idealnej skalnej wieży doprowadziły ich do podstawy Excalibur w masywie Gheralta. Już po pierwszych 5 metrach, których pokonanie zajęło im 2 godziny, stało się jasne, na czym polegają główne trudności drogi. Droga okazała się bardziej wymagająca, niż się spodziewali, a niesamowicie sucha i zapiaszczona skała utrudniała asekurację i poszukiwanie stabilnych chwytów.

Po opracowaniu i zaplanowaniu drogi wspinaczki, zespół wrócił na ścianę kolejnego dnia. Zdobycie szczytu okazało się być trudne i ekscytujące dla obojga. Historyczny krajobraz pozwolił Jamesowi nabrać szczególnej perspektywy. „Nie jestem osobą religijną, jednak stanięcie na szczycie tych skał po raz pierwszy i towarzyszące temu poczucie siły sprawiły, że zrozumiałem, dlaczego wierzący chcieli się tu znaleźć”.

Etiopska przygoda rodziny Pearsona – powstaje “Excalibur” 6b, 100 m (fot. J. Pearson i C. Ciavaldini / TNF)

Ostatecznie powstała linia Excalibur (6B, 100 m).

Więcej informacji na temat wyprawy na www.thenorthface.pl oraz na profilach społecznościowych The North Face.

Informacja prasowa The North Face
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum