17 lipca 2020 13:58

Szary Kanion raz jeszcze

W Szarym Kanionie w rejonie Jastrzębnika trochę się w tym roku już działo. W jego wylotu powstały dwie drogi VI.1 i VI.3 (przeczytacie o nich TUTAJ) – dołączyły do dwóch otwartych jesienią ubiegłego roku (więcej TUTAJ). Teraz dołożyliśmy jeszcze cztery, ale trzeba się pofatygować na górne pięterko kanionu.

***

Aby dojść do nowości, najpierw należy wyjść nad Zielony Kanion (powyżej Wysokich Okapów), następnie skręcić w bardzo wąski, zasypany liśćmi korytarz i nim kierować się w prawo na piętro pod ścianę. Drogi startują z półki. Mimo że teren jest bardzo łatwy, warto się dla bezpieczeństwa przyasekurować (można wykorzystać do tego obcięte drzewo). I tak od lewej biegną:

Szary Kanion (topo G. Rettinger)

1. Komin wyborczy VI.1 TRAD
2. Wytrzeszcz VI.3+ (5R+ST), u góry idzie się kantem płetwy bez odstawiania nóg do komina i dalej wzdłuż skośnej rysy do stanowiska. Droga jest z gatunku tych koncepcyjnych i gimnastycznych.
3. Głos z przepony VI.2 lub VI.2+ (5R+ST), pierwsze trzy przeloty wspólne z Wytrzeszczem, następnie trawersujemy w prawo rysą do filarka.

Jest jeszcze jedna, skrajnie prawa droga (polecam!), trzeba do niej podejść po półce lekko w dół, do wiszącego stanowiska z jednego ringa, można też dla komfortu założyć na półce poręczówkę:

4. Droga do domu daleka VI.2+ lub VI.3 (6R+ST). Biegnie filarkiem.

Trzy obite drogi mają wspólne stanowisko. Ich autorem jest Grzegorz Rettinger. Środki na obicie pochodzą z puli IŚW „Nasze Skały”.

***

Na rozgrzewkę pod wyżej opisane drogi polecamy świeże nowości na tyłach Szerokich Okapów (Biały Kanion). Więcej o kilkunastu wytyczonych tu liniach przeczytacie TUTAJ.

Topo rejonu Jastrzębnika znajdziecie w przewodniku „Jura Północna” (wyd. 3, 2020).

Brunka
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum