21 lipca 2020 11:53

Sébastien Berthe ekspresowo na dwóch wielkich klasykach: “Voie Petit” i “Bellavista”

Niewielu może się pochwalić przejściem dwóch tak wielkich klasyków w tak krótkim odstępie czasu. 27-letni Belg Sébastien Berthe najpierw pokonał Voie Petit (8b, 450 m) na Grand Capucin, a kilka dni później napisał o sukcesie na Cima Ovest di Lavaredo, gdzie padła Bellavista (8b+, 450 m).

Sébastien Berthe na “Voie Petit” (fot. arch. S. Berthe)

Na pierwszy ogień poszła Voie Petit (8b, 450 m), techniczna perełka Alp Francuskich. Drogę wytyczyli w 1997 roku Arnaud Petit i Stéphanie Bodet. Francuzom nie udało się jednak pokonać wówczas klasycznie kluczowego wyciągu. Linię odhaczył w całości dopiero Alexander Huber w 2005 roku, wyceniając najtrudniejszy odcinek na 8b.

Partnerem Sébastiena Berthe podczas wspinaczki na Voie Petit  był jego ojciec, Eric. Wieloletnie marzenie udało się spełnić nadzwyczaj szybko. Sébastien pisze:

(…) było całkiem blisko onsajtu, ale ześlizgnąłem się z pierwszego wyciągu 7b i spadłem z ostatniego ruchu na kluczowym 8b… Mimo to jestem całkiem zadowolony ze swojego wspinania, wszystkie pozostałe wyciągi, włącznie z 8a i 7c+, pokonałem onsajtem!

W 2011 roku Voie Petit poprowadzili Konrad Ociepka i Marcin Wszołek (rozmowę o tym przejściu znajdziecie TUTAJ).

***

Równie szybko Belg uporał się ze sławą Dolomitów, Bellavistą (8b+, 450 m). I tu znów w historii drogi pojawia się nazwisko Hubera. Alex wytyczył Bellavistę w samotnej wspinaczce zimą 1999, a uklasycznił dwa lata później w lipcu 2001 roku.

https://www.instagram.com/p/CCyoDSonomC/

Sébastiena Berthe:

Wooow, nie mogę w to uwierzyć! Wczoraj udało mi się przejść Bellavistę już pierwszego dnia :). Ja i David Leduc mieliśmy cały tydzień, by pokonać tę bestię… Cóż, wygląda na to, że resztę tygodnia spędzimy ciesząc się pizzą, lodami i włoskim życiem :).

O tym, jak niesamowitą drogą jest Bellavista (zwłaszcza eksponowany, najtrudniejszy wyciąg 8b+), opowiadał nam Łukasz Dudek, który poprowadził drogę z Jackiem Matuszkiem w 2015 roku.

***

Jednym z najlepszych klasycznych przejść na dużej ścianie w wykonaniu Sébastiena Berthe jest The Nose na El Capitanie (2019).

Brunka
źródło: woguclimbing.com, Instagram, archiwum wspinanie.pl

 

 
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum