23 lipca 2020 10:50

Nowa sportowa wielowyciągówka w masywie Karwendel – projekt otwarty 8b (?)

W Austrii powstała nowa sportowa droga wielowyciągowa. Na ścianie Repswand duet Peter ManhartsbergerKlaus Gössinger wytyczył Prime Time. Dwa kluczowe wyciągi czekają na przejście klasyczne.

Klaus Gössinger i Repswand w tle (fot. kunig.at)

Repswand to wapienna ściana w masywie Karwendel, na północ od Innsbrucka. Jej eksploracja rozpoczęła się pod koniec lat 80. jednak ruch wspinaczkowy był na niej stosunkowo niewielki. W 2008 r. Reinhold Scherer i Dieter Stöhr dołożyli tam kilka swoich linii, a w kolejnych latach przybyło więcej dróg. Pomimo tego centralna wielka płyta pozostawała nietknięta.

Próby na „Prime Time” (fot. kunig.at)

Dopiero w zeszłym roku Manhartsberger i Gössinger postanowili zmierzyć się z tym kawałkiem ściany. Obrali linię biegnącą tuż na prawo od Bike 2 Crack. Przez trzy kolejne dni próbowali wytyczyć drogę od dołu, ale kluczowe trudności zmusiły ich do wycofu. Zdecydowali się wtedy obić trudny fragment z góry. Na przejście RP było już jednak za późno.

Próby na „Prime Time” (fot. kunig.at)

Na początku lipca Manhartsberger wrócił na drogę (Gössinger nie mógł z powodu operacji kolana) i przeszedł klasycznie wszystkie wyciągi oprócz dwóch, których trudności ocenia odpowiednio na 7c+/8a i 8b/8b+.Według autorów linia jest wyjątkowo piękna, a pierwsze przejście klasyczne będzie nie lada wyczynem. Po swojej próbie Manhartsberger ogłosił, że projekt jest otwarty.

Nazwa Prime Time ma zachęcić przyszłych zdobywców, odnosi się bowiem do doskonałej jakości skały i pięknej wspinaczki.

Przebieg projektu (fot. kunig.at)

Więcej zdjęć i dokładny opis w języku niemieckim znajdziecie tutaj:

Próby na „Prime Time” (fot. kunig.at)

Michał Gurgul
źródła: planetmountain.com, kunig.at
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum