16 lipca 2020 11:18

“Orca” Alexa Hubera powtórzona po 19 latach. W roli powtarzającego Adam Ondra

Adam Ondra znów w roli pierwszego powtarzającego jednej z najtrudniejszych linii Alexa Hubera. Czech poprowadził drogę Orca 9a (2001, oryg. 8c+) w Schleierwasserfall.

Adam Ondra na “Open Air”, 2008 rok (fot. Vojtech Vrzba)

***

Schleierwasserfall było przed laty areną popisowych prowadzeń Alexa Hubera. Jego drogi, o wyjątkowo wyśrubowanych trudnościach, na drugie przejścia musiały czekać długie lata. Takie sławy jak Open Air (1996, oryg. 9a) czy Weiße Rose (1994, wstępnie Huber wycenił ją na 8c+) jako pierwszy powtórzył dopiero w 2008 roku Adam Ondra, przy okazji doceniając kunszt Niemca – przy Open Air bez wahania postawił 9a+, przy Weiße Rose 9a.

Czech na Open Air 9a+:

W sezonie 2009 Ondra znów pojawił się w Schleierwasserfall z zamiarem wypróbowania innych huberowych ekstremów. Wtedy też po raz pierwszy spróbował tytułowej linii sektora Aquarium, Orca. Droga nie padła, ale Czechowi udało się zrobić wariant z wyjściem w prawo – w ten sposób powstało Fugu 9a (sam projekt należał także do Hubera, ale pierwsze przejście właśnie w 2009 zgarnął Adam, w 2015 jako pierwszy powtórzył Fugu Roland Hemetzberger).

Orca jest krótszym wariantem Fugu – z wyjściem w lewo. Po drogę Ondra wracał jeszcze w 2017 roku, ale udało się dopiero teraz. O trudnościach Czech pisze:

Naprawdę trudno wycenić, ale mimo że jest znacznie krótsza od Fugu, sądzę, że jest co najmniej tak samo trudna.

Jeszcze przed przyjazdem do Schleierwasserfall Adam powtórzył tegoroczną nowość Jakoba Schuberta w Zillertalu Walk the Line 9a.

PS Z kolei Jakob Schubert zrobił tej wiosny w Schleierwasserfall trzecie przejście Weiße Rose 9a.

Brunka
źródło: 8a.nu, archiwum wspinanie.pl

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum