4 lipca 2020 21:27

„Amico Fragile”, następna sardyńska wielowyciągówka Oli Taistry

Ola Taistra (AMC, Ferrino, Rock Slave, Friction Labs, Climbskin) ewidentnie wkręciła się we wspinanie z „odrobiną” przestrzeni pod stopami. Padła Amico Fragile 8b (230 m), kolejna piękna wielowyciągówka na Sardynii.

„Amico fragile”, Monte Donneittu, Codula de Luna, Sardynia

„Amico fragile”, Monte Donneittu, Codula de Luna, Sardynia

Amico Fragile biegnie na Monte Donneittu (Codula de Luna). Została przebyta klasycznie w 2006 roku przez zespół w składzie Marco Vago i Simone Pedeferri. Autorzy pierwszego przejścia pokonali drogę w 8 wyciągach:  6b, 6c, 7c+/8a, 7c+, 7b, 6a, 6b+, 6a+.

Następnie linię „wygładził” Matteo Della Bordella, który wcześniej wytyczał ją z Marco Vago. Matteo postanowił zrezygnować z jednego wiszącego stanowiska i połączyć wyciągi trzeci z czwartym. Złożenie 7c+/8a i 7c+ w jeden wyjątkowy, biegnący po tufach, 50-metrowy wyciąg, dało trudności 8b.

Ola Taistra na „Amico fragile” 8b (fot. Read Macadam / Explore Climbing)

Ola Taistra na „Amico fragile” 8b (fot. Read Macadam / Explore Climbing)

Właśnie taką wersję drogi udało się przejść Oli, a walka podczas prowadzenia kluczowego wyciągu zajęła jej 1,5 godziny!

Ola znała drogę tylko do tego trzeciego wyciągu, jej dokończenie okazało się walką z drzewami (trzeba był ściąć jedno figowe drzewko na 7b) i słońcem operującym na skromnie ubezpieczonych wyciągach wyjściowych. Ale ostateczna opinia Oli brzmi:

Jedna z najlepszych wielowyciągówek, jakie robiłam.

Warto dodać, że dorobek Oli w tej dziedzinie, właśnie na Sardynii, jest już spory. W ubiegłym roku poprowadziła słynny Hotel Supramonte (8b, 400 m), a w czerwcu tego roku przeszła Unchìnos (8b max, 185 m). W Polsce dokonała m.in. pierwszego kobiecego przejścia drogi Metallica IX+ na Mnichu.

Więcej zdjęć, także z przejścia Unchìnos znajdziecie na profilu Oli.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum