14 lipca 2020 11:08

Nowa droga na Czerwonym Filarze Brouillard – “Incroyable” 8a

Włosi wytyczyli nową, ambitną drogę skalną na słynnym Czerwonym Filarze Brouillard w masywie Mont Blanc. Incroyable ma 290 m długości i trudności sięgające 8a (7b obl.). Alpiniści zdołali odhaczyć swój projekt podczas drugiego przejścia.

Czerwony filar Brouillard (fot. desnivel.com / Matteo Della Bordella Instagram)

Nowy projekt powstał na początku lipca. Zespół w składzie Matteo Della Bordella, François Cazzanelli, Francesco Ratti przeszedł liczącą 290 m drogę na Czerwonym Filarze Brouillard w południowej części masywu Mont Blanc, korzystając z technik hakowych w najtrudniejszych miejscach. Wspinaczka trwała dwa dni. Matteo pisał:

Otwarcie nowej drogi na Czerwonym Filarze Brouillard, miejscu ikonicznymi i historycznym, z perfekcyjnej jakości czerwonym granitem i w jednym z najbardziej spektakularnych zakątków masywu, było zawsze moim marzeniem.

Filar Brouillard jest wybitną, strzelistą turnią po włoskiej stronie Mont Blanc. Po raz pierwszy filarem wspięli się Walter Bonatti i Andrea Oggioni w 1959 r. (droga Bonatti – Oggioni, TD+).

W zeszłym tygodniu, po kilku dniach przerwy po pierwszym ataku, do trio dołączył Isaïe Maquignaz i w takim składzie Włochom udało się przejść drogę klasycznie. Najtrudniejszy z ośmiu wyciągów wspinacze wycenili na 8a.

Przebieg drogi Incroyable, 8a na Czerwonym Filarze Brouillard (fot. Matteo Della Bordella Instagram)

Podczas wspinaczki Matteo Della Bordella powtarzał jak mantrę francuskie Incroyable, czyli “niesamowite”. Droga zrobiła duże wrażenie na wszystkich członkach zespołu i tak właśnie zdecydowali się ją nazwać.

Matteo Della Bordella poleca:

Teraz droga czeka na powtórzenia. Każdemu, kto spróbuje się z nią zmierzyć, życzę przeżycia przygody podobnej do naszej: praca zespołowa, zabawa i wspinaczka w niesamowitej jakości skale, w jednym z najbardziej fascynujących miejsc w masywie Mont Blanc!

Matteo Della Bordella, François Cazzanelli, Isaïe Maquignaz i Francesco Ratti, w tle filar (fot. desnivel.com / Matteo Della Bordella Instagram)

Michał Gurgul
źródła: desnivel.com, climbing.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum