13 lipca 2020 08:10

Rzadko powtarzane “La Force” dla Manu Cornu

Manu Cornu powtórzył La Force, długi boulder (traktowany różnie, według autora Albana Leviera raczej droga 9a, według innych problem 8C lub trawers 8C+) biegnący w dachu Orsay w Fontainebleau. Francuz zrobił prawdopodobnie dopiero czwarte przejście.

Manu Cornu na “La Force” 8C (kadr z filmu)

Manu Cornu to świetny zawodnik, mistrz kraju w boulderingu 2020 i w prowadzeniu 2019, ale trudnych problemów w boulderowych ogródkach nie miał do tej pory za wiele. Ba, w styczniu 2019 roku pokonał swoje pierwsze 8B. Już wtedy zapowiedział, że zmierzy się z La Force w Bleau. Zanim jednak padło La Force, w marcu 2019 przeszedł Quoi de Neuf 8C. A to już całkiem blisko głównego celu…

Jest i przejście samego La Force:

https://www.instagram.com/p/CCgcvl4J0WF/

La Force to bowiem poważniejsza wersja Quoi de Neuf . Wymyślił ją kilka lat temu Alban Levier. Wariant zakłada trudniejsze wyjście problemem Morpheus (7C) i dodanie pięciu wytężających przechwytów. La Force to na tyle dużo wspinania – całość liczy ponad 30 ruchów – że Alban zdecydował się przypisać jej wycenę linową – 9a.

Późniejsze dwa przejścia przyniosły inne propozycje wycen. Jako pierwszy linię powtórzył Camille Coudert, który potraktował La Force jako trawers w trudnościach 8C+. Z kolei Nico Januel postawił 8C.

Brunka
źródło: planetgrimpe.com, Instagram
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum