24 lipca 2020 20:11

Magnezja jest dobra na wszystko – zwłaszcza na wirusa SARS-CoV-2… [aktualizacja]

Na początku pandemii Association of British Climbing Walls powołało do życia kilka grup roboczych, których zadaniem było wsparcie sztucznych ścian podczas kryzysu Covid-19. Jeden z zespołów badawczych zajął się ewentualnym wpływem magnezji pozostającej na chwytach na rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2. Wyniki są zadowalające – biały proszek znacząco redukuje aktywność wirusa na tego typu powierzchniach!

fot. ABC Walls

David oraz Robert Stevens z The Warehouse Climbing Wall, Gloucester poinformowali Richa Emersona (szefa ABC), że mają kontakt z jednym z wiodących zespołów badawczych działających na De Montfort University. Emerson porozmawiał z kolei z Jeremy Wilsonem z The Lakeland Climbing Centre, który przewodził jednej z grup roboczych badającej związki pomiędzy wirusem a wspinaniem na ściankach. Główną ideą badań było zrozumienie potencjalnego wpływu magnezji na wirus – społeczność wspinaczkowa pełna była obaw, wg których magnezja zalegająca na chwytach mogła stanowić “przyjazne” środowisko dla rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2.

ABC zamówiło odpowiednie badania na De Montfort University. Powołano zespół, na którego czele stanął Dr Katie Laird (Szef Zespołu Badawczego Chorób Zakaźnych), wspierany przez dr Maitreyia Shivkumara (wirusologa) oraz dr Lucy Owen (habilitowaną badaczkę). Materia była nowa, w związku z tym trochę czasu zajęło opracowanie odpowiednich metod badawczych.

W eksperymencie użyto koronawirusa SARS-CoV-2 oraz ludzkiego koronawirusa OC43. Przebieg badania wyglądał mniej więcej tak – przez godzinę monitorowano aktywnego wirusa znajdującego się na plastikowej powierzchni przyprószonej magnezją. Wyniki wskazują, że liczba aktywnych wirusów w kontakcie z zalegającą na chwytach magnezją ulegała natychmiast redukcji o około 99%. Dla porównania w teście, w którym na powierzchni nie było magnezji, zauważono, że liczba wirusów obniża się jedynie nieznacznie.

***

Miejmy zatem nadzieję, że powyższe badania są faktycznie miarodajne i potwierdzają to co większość z nas wie z autopsji – wspinanie to najzdrowszy i najfajniejszy sport na świecie :)

PS Jak się okazało ABC Walls zbyt szybko chciało się podzielić wynikami badań. Na profilu FB organizacji pojawiła się adnotacja, że info prasowe zostało usunięte, ponieważ nie zostało ono uzgodnione z naukowcami. Musimy zatem zaczekać na pełniejszy i oficjalny komunikat przygotowany z zespołem z De Montfort University. Co więcej ABC Walls zwraca uwagę, aby te wstępne pozytywne rezultaty “magnezjowych” badań nie rozluźniły podejścia operatorów ścian oraz wspinaczy do bezpiecznych, odpowiedzialnych i zgodnych z  pandemicznymi regulacjami wytycznych dotyczących korzystania ze sztucznych ścian.

Thank you to everyone who read the chalk research and offered their opinion. The findings of the research are very…

Opublikowany przez Association of British Climbing Walls Sobota, 25 lipca 2020

Sprocket
Źródło: abcwalls.co.uk
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum