26 lipca 2020 01:30

Laura Rogora z sukcesem na „Ali Hulk sit extension total” – druga kobieta na 9b!

W ostatnich 2 miesiącach Laura Rogora zdominowała kobiece wspinanie. Co chwilę informujemy o jej wyczynach w dziewiątkowych rejestrach. Wczoraj świetna forma znalazła swoją kulminację – 25 lipca 19-letnia Włoszka zapisała na konto drogę o trudnościach 9b! Pasaż o dość karkołomnej nazwie Ali Hulk sit extension total znajduje się w Rodellarze. Tym samym Laura została drugą damą, która może poszczycić się takim wynikiem. Pierwszą była Angela Eiter, która w 2017 roku poprowadziła La Planta de Shiva.

Laura Rogora na „Ali Hulk sit extension total” 9b (fot. Marco Iacono)

Grota Ali Baba, w której znajduje się Ali Hulk, dobrze jest znana miłośnikom atletycznego wspinu. Swoje sukcesy święcili tutaj również Polacy, choć na trochę łatwiejszych drogach (choćby Piotrek Schab na Ali Hulk Extension Total 9a+). Sama Laura 2 dni temu obwieściła pokonanie Hulk extension total 8c+, co było małym preludium do ostatecznej rozgrywki.

Ali Hulk Extension sit start wymyślił w 2007 roku Dani Andrada. Powstała tym samym najdłuższa (zarazem najtrudniejsza) linia przecinająca dach Ali Baby. Pierwszą partię drogi pokonuje się bez liny. Trzy lata później pomysł Andrady doczekał się powtórzenia, zrobił je Norweg Magnus Midtbø (poniższe wideo).
Siłowy i zarazem niezwykle wytrzymałościowy charakter drogi podkreślał również Piotrek: „Ciekawa propozycja, bo po kilkudziesięciu klockach i klamach trzeba kilka razy mocniej przypiąć, a kaczki już odmawiają posłuszeństwa”. A trzeba dodać, że jego komentarz odnosił się do wersji bez startu z „sit down”.

Jak wspomniałem, 9b dla Laury jest zwieńczeniem niezwykle intensywnego okresu, od początku roku zapisała na swoje konto niezwykły zestaw dróg:

Włoszka ma też bilet na Igrzyska w Tokio. Awans zapewniła sobie w zawodach kwalifikacyjnych w Tuluzie. Do Igrzysk (o ile ostatecznie się odbędą) pozostaje równo rok, jednak już teraz Rogora wyrasta na jedną z najpoważniejszych pretendentek do podium!

Historyczne przejście na Ali Hulk staje się również przyczynkiem do aktualizacji listy kobiecych rekordów:

  • Angela Eiter: La Planta de Shiva 9b (Villanueva del Rosario, 2017), Queen Anne‘s Revenge 9a+ (pierwsze przejście, Kanonenwand, 2019)
  • Laura Rogora: Ali Hulk sit extension total 9b (Rodellar, 2020), Pure Dreaming Plus 9a+ (Massone – Arco, 2020)
  • Margo HayesLa Rambla 9a+ (Siurana, 2017), Biographie 9a+ (Céüse, 2017) i Papichulo 9a+ (Oliana, 2019).
  • Anak Verhoeven: Sweet neuf 9a+ (Pierrot Beach, 2017), Joe mama 9a+ (Oliana, 2019)
  • Julia Chanourdie: Super Crackinette 9a+ (St-Léger du Ventoux, 2020)

Gratulujemy!

Sprocket
Źródło: Profil Facebook Laury Rogora, archiwum wspinanie.pl
Foto: Marco Iacono
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum