3 lipca 2020 09:14

Josema Urrestarazu i 90-metrowy gigant “Basapiztien eremua” 9a

Ciekawe przejście padło niedawno w Etxauri. 51-letni Josema Urrestarazu powtórzył tam Basapiztien eremua 9a, chyba jedną z najdłuższych jednowyciągowych dróg, na jaką można trafić w skałach.

Ledwie widoczny Josema Urrestarazu na “Basapiztien eremua” 9a, (fot. Mikel Zabalza)

Dla Josemy Urrestarazu, pochodzącego z Altsau w prowincji Nawarra, Etxauri to jak drugi dom. Najwięcej swoich wspinaczkowych dni spędził właśnie w tam. Nauczyciel wychowania fizycznego, także zapalony narciarz, tym razem wybrał za cel Basapiztien eremua 9a na północnej ścianie Cantero [przeważają na niej długie drogi]. Linię obił i poprowadził w 2009 roku jego przyjaciel Ekaitz Maiz, a po nim powtórzyło tylko dwóch wspinaczy Iban Larrión [jego zdaniem trudnościom bliżej do 8c+] i Unai Mendia.

Co jednak wyróżnia Basapiztien eremua to jej długość – to absolutnie gigantyczna droga, dochodząca do 90 metrów[!]. Zresztą samego Josemę uwiodła przede wszystkim właśnie wysokość:

Od dawna przywiązuję wagę do drogi, a nie do cyfry. W przypadku Basapiztien eremua atrakcyjne było dla mnie wyzwanie, jakie niesie za sobą wspinanie na taką wysokość.

Ekaitz Maiz i jego Basapiztien eremua:

To drugie 9a w dorobku Josemy Urrestarazu. W 2014 roku przeszedł 60-metrową Akelarre 9a autorstwa Ikera Pou [Ilarduia].

Brunka
źródło: Desnivel
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum