4 lipca 2020 10:08

Jonatan Flor powtarza “Patanics” 9a+ [oryg. 9b]

Patanics nie jest może tak długa jak powtórzona ostatnio przez Josemę Urrestarazu Basapiztien eremua 9a w Etxauri [skromne 90 metrów], ale to też całkiem niezły maraton. Mowa o Patanics 9a+ [oryg. 9b] w Rodelarze, na którą wspiął się teraz – jako trzeci – Jonatan Flor.

Jonatan Flor na “No pain no gain” 9a+ (fot. Ignacio Mulero)

Patanics to droga rodem z Ventanasów, długa na 60 metrów. Łączy kilka istniejących linii, pokrywa się z fragmentami; Pata Negry (8c), No pain no gain (9a+) i Botanics (8b/b+). Otworzył ją w 2019 roku Jorge Díaz-Rullo, wyceniając na 9b. Pod koniec tego samego roku powtórzył specjalista od skalnych maratonów, Francuz Sébastien Bouin.

Według Bouina Patanics zasługuje raczej na 9a+, co wydaje się potwierdzać teraz Jonatan Flor:

Co do trudności, ciężko ocenić. Patanics jest sumą dróg, po których wcześniej się wspinałem, tak więc odczucia trudności są inne niż w przypadku, jakbyś próbował drogę od zera. Wydaje się podobna do No pain no gain [9a+ Daniela Fuertesa , Flor powtórzył ją w 2019 r. – red.], może trochę trudniejsza, ze względu na długość i większy ciąg. Ale to wciąż 9a+.

Wygląda więc na to, że Jorge Díaz-Rullo trochę przeszacował trudności, ale co do wyceny jednej ze swoich popisowych dróg pomylił się też sam Jonatan Flor. Jego Apocalipsis de la Gioconda 9b, także powstała w Rodellarze [sektor El Museo], powtórzył całkiem niedawno José Luis Palao. I tu również padła propozycja zejścia z trudności 9b na 9a+.

Brunka
źródło: woguclimbing.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum