2 lipca 2020 11:37

Hazel Findlay i słynne „The Quarryman” (E8 7a)

Hazel Findlay powtórzyła The Quarryman E8 7a w Twll Mawr (Llanberis, północna Walia). Tym samym walijski klasyk zyskał drugie kobiece przejście, pierwsze zrobiła dwa lata temu Caroline Ciavaldini.

Hazel Findlay na „The Quarryman” (fot. Ray Wood)

The Quarryman – cztery słynne wyciągi poprowadzone w 1986 roku przez Johnny’ego Davesa. Bardzo specyficzne wspinanie, wyjątkowo trikowe i wyjątkowo techniczne, powoduje, że droga jest rzadko powtarzana. Wyjątkowy jest zwłaszcza odcinek numer 3, tzw. Groove pitch, na którym brak chwytów powoduje, że trzeba się nieźle nagimnastykować. „To jeden z najdziwniejszych wyciągów, po jakich się wspinałem” – mówił po przejściu James Pearson.
Hazel Findlay jest drugą kobietą, która przebrnęła z sukcesem przez The Quarryman [jej partnerem był Angus Kille, który powtórzył drogę w połowie czerwca br.]. Pierwsza była wspomniana Francuzka Caroline Ciavaldini.

Sama Brytyjka to nietuzinkowa postać w świecie wspinania. Głośno było, i jest, zwłaszcza o jej odważnych przejściach na własnej asekuracji. Jedno z ostatnich i najtrudniejszych to Magic Line 5.14c/8c+ w Dolinie Yosemite. Do niej należą też powtórzenia Once Upon a Time in the Southwest w Dyer’s Lookout w hrabstwie Devon [pierwsze kobiece E9] i Chicama na Treaddur Bay [także E9]. Ma też własny ryzykowany trad – Tainted Love aka Northern Soul 5.13d R na The Chief w Squamish.

Brunka
źródło: planetmountain.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Przyczynek do dyskusji o stylach [29]
    Johny Dawes jako przedstawiciel POP-climbingu? któż by pomyślał;) pzdr jodlosz

    2-07-2020
    jodlosz