Festiwal Moc Gór: 29 filmów w konkursie

W ramach tegorocznego konkursu w trakcie festiwalu Moc Gór w Zakopanem pokazanych zostanie 29 filmów. Zobaczymy bardzo różne produkcje dokumentalne, krótkometrażowe i animowane, które łączy tematyka górska. Festiwal odbędzie się w dniach 27-30 sierpnia. Pokazy filmów będą odbywać się na miejscu oraz w Internecie.

Wśród nich pojawią się historie niezwykłych ludzi – byłego rekordzisty świata w szybkim wspinaniu z Doniecka na Ukrainie, który stanie przed koniecznością zmiany swoich umiejętności i technik wspinaczkowych, aby wziąć udział w Igrzyskach Olimpijskich w 2020 roku (5 Seconds Man), 10-letniej Poli, która już teraz ciężko trenuje, aby osiągnąć upragniony cel (7a+) czy Jesse’go Duftona cierpiącego na rzadką chorobę genetyczną, która niszczy siatkówkę i redukuje jego wzrok do 1-2% widzenia. Jesse nie poddaje się i mimo pogarszającego się wzroku wspina się nadal wraz ze swoją przewodniczką i narzeczoną – Molly (Climbing Blind). Nie zabraknie też opowieści o ludziach niezwiązanych ze wspinaczką, takich jak Svetozar Stracina – niezwykły słowacki kompozytor, który kultywował w swojej muzyce lokalny folklor i komponował muzykę filmową (Svetozar Stracina).

W konkursie filmowym nie zabraknie też relacji z wypraw. Zobaczymy Matthiasa „Hauni” Haunholdera i Matthiasa Mayra zjeżdżających na nartach z najbardziej wysuniętego na północ pasma górskiego na świecie (83° Ski the North), wyprawę na archipelag Svalbard na biegunie północnym (Artiko) czy historię przyjaźni między alpejskim fotografem Renzino Cossonem, a wielkim włoskim alpinistą Giorgio Bertone, którzy jako pierwszy włoski zespół wspięli się na północną ścianę El Capitana (Cino, Ian!). Roger Schälii i Stefan Siegrist zabiorą nas na szwajcarski szczyt Jungfrau (Lifelines The Story of 2 Friends), Polacy z jachtu Selma w czteromiesięczną podróż do Zatoki Wielorybów, najbardziej wysuniętego na południe akwenu świata (Selma), a legendarny zdobywca Mount Everestu Edmund Hillary wraz z synem i przyjacielem Jimem Wilsonem wyruszy na swoją ostatnią dużą wyprawę (Ocena to Sky).

Mount Everest pojawi się jeszcze w kilku filmach. W The Ascent of Everest prześledzimy pierwsze wejście na najwyższą górę świata, którego dokonał wspomniany Sir Edmund Hillary. Himalaista będzie towarzyszył nam na wszystkich etapach zwycięskiego wejścia, opowiadając nieznane szczegóły i przeżywając niezwykłą wspinaczkę.  Z kolei w Everest – The Hard Way czterech Słowaków sprawdzi, czy wejście na najwyższy ośmiotysięcznik najtrudniejszą drogą w stylu alpejskim jest możliwe. W Sherpas Speak po raz pierwszy przemówią cisi bohaterowie większości himalajskich wspinaczek – Szerpowie. Opowiedzą o wyzwaniach dla ich tradycyjnego stylu życia i zagrożeniach dla ich grupy etnicznej. Film nakręcono zimą, kiedy temperatury w pomieszczeniach spadają do minus 25 stopni.

Jak co roku, w konkursie zobaczymy filmy, które pokazują góry z zupełnie innej strony. Z perspektywy 600-metrowej taśmy zawieszonej pomiędzy dwiema wyspami (Connecting Islands), utalentowanego wspinacza, który postanawia zostać księdzem (Fissure), ekipy alpinistów rekonstruujących wyprawę na Mount Blanc z 1876 roku, używając tradycyjnego sprzętu (Isabella – Fieldnotes from Mont Blanc), mieszkańców La Paz obserwujących rozwój kolarstwa górskiego w Boliwii (Ley de Vida) czy młodego mieszkańca Nepalu – MaNe, który ucieka od trudności życia w uzależnienie od alkoholu (Portrait of MaNe).

Nie zabraknie hołdów składanych naturze. W filmie Medvedek zobaczymy, jak powrót dwóch niedźwiedzi w Pireneje zmienia równowagę tamtejszego ekosystemu. W Nature Without Borders przyjrzymy się bliżej parkom narodowym we Włoszech i Słowenii, w Traces podążymy za drwalem i jego koniem w głąb lasu Ardenów, a w Polandscapes podziwiać będziemy piękno polskich krajobrazów o różnych porach roku. Swoją filmową reprezentację w postaci filmów The High Road i United States of Joe’s będzie miał także bouldering. W pierwszym z nich poznamy historię Niny Williams, jednej z niewielu kobiet wspinającej się na highballe, w drugim przyjrzymy się różnicom pomiędzy konserwatywnymi mieszkańcami stanu Utah uważanego za mekkę boulderingu, a wspinaczami z punkrockowym podejściem do życia.

W konkursie zobaczymy także animację The Boy and The Mountain – skupiającą się na Hernanie i jego życiu od czasów chłopięcych aż po pełna sukcesów karierę i decyzję, która zmieni całe jego życie.

Zestaw konkursowych filmów uzupełniają produkcje The Other Side, Origens, A grande escalada, Wszystko za Everest i Stoje za Tobą.

***

Podczas tegorocznej edycji festiwalu, z okazji 40. rocznicy zimowego zdobycia Mount Everestu przez polską ekipę, odbędzie się spotkanie ze wspinaczami połączone z prezentacją przygotowaną przez Fundację Himalaizmu Polskiego im. Andrzeja Zawady. Jest to emocjonujący wgląd w archiwalne materiały z wyprawy – zdjęcia, nagrania audio i wideo, które chronologicznie poprowadzą widzów aż na sam szczyt razem z uczestnikami wyprawy.

Do 1979 roku jedynie sto osób na świecie osiągnęło wierzchołek Everestu. Polska zimowa wyprawa na Mount Everest była początkiem zupełnie nowej ery w najwyższych górach świata – zimowego himalaizmu. Przed Polakami nikt nigdy nie wszedł na górę przekraczającą 8000 metrów wysokości zimą. 17 lutego na szczycie góry gór stanęli Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki, a wyprawa pod kierownictwem Andrzeja Zawady odniosła międzynarodowy sukces. Odtąd wspinanie się zimą powyżej 8000 m stało się nowym kryterium górskiego sportu, uznanym i praktykowanym przez alpinistów na świecie.

Do sprzedaży trafiły także karnety na festiwal Moc Gór. Koszt karnetu na całość imprezy to 99 zł. Karnety można kupić za pośrednictwem serwisu Biletin.

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w dniach 27-30 sierpnia w Zakopanem. W ramach festiwalu odbędzie się Międzynarodowy Konkurs Filmowy, Kręcimy w Tatrach – konkurs krótkich form  filmowych i Akademia Górska. Po raz trzeci przyznana zostanie Nagroda Taternika im. Jerzego Kukuczki!
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum