20 lipca 2020 10:09

W fińskiej krainie Deep Water Solo: w akcji Sami Koponen i Nalle Hukkataival

Deep Water Solo to nie tylko Majorka, na trudny DWS można trafić także w Finlandii. Nad jeziorem Saimaa w Punkaharju cztery lata temu Nalle Hukkataival otworzył Kesäturkki 8c. Drugie przejście zrobił teraz 25-letni rodak Nalle, Sami Koponen. No i ta bohaterka drugiego planu – pływająca sauna – bezcenna…

Sami Koponen na “Kesäturkki 8c, pierwszy kruks drogi (fot. Risto Takala)

***

Sami Koponen:

Zdecydowanie najbardziej zwariowana rzecz, jaką zrobiłem w ciągu 15 lat wspinania. Znalezienie wewnętrznego spokoju w środkowej części drogi, przed górnym kruksem, było surrealistycznym doświadczeniem.

Plan filmowy w Punkaharju – warto zwrócić uwagę na pływającą saunę, która jest zacumowana pod klifem na stałe i z której można korzystać za darmo. Jest niezawodna :):

Kilka słów o samym Kesäturkki 8c. Linia biegnie przewieszoną, granitową ścianą, wysoką na jakieś 16 metrów. Dwa kluczowe miejsca przedzielone są no hand restem. Koponen pisze o nich tak (za planetmountain.com):

Najtrudniejszy jest w zasadzie pierwszy przechwyt na drodze. Musisz zrobić bardzo precyzyjny strzał ze złego chwytu na lewą rękę do dobrej krawądki / ścisku na prawą. Po no hand reście następuje drugi boulder. Dla mnie to był kruks, w trudnościach około 7C+. To miejsce jest bardziej złożone, składa się z szalonej sekwencji po podchwytach i dalekiego przechwytu do oblaka około 10 metrów nad wodą.

Oferta wspinaczkowa tego wyjątkowego miejsca stale się powiększa. Bo oto na początku lipca Nalle Hukkataival otworzył kolejny DWS, który – jak mówi – może być najtrudniejszą linią na klifie, nazywa się Ei tippa tapa. Wideo w przygotowaniu, póki co zdjęcie.

Nalle Hukkataival na „Ei tippa tapa” (fot. Marko Siivinen)

Brunka
źródło: planetmountain.com, Instagram
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum