8 lipca 2020 08:26

CopenHill – najwyższa sztuczna ściana wspinaczkowa na świecie

W okolicach Kopenhagi nie znajdziemy wielu wzniesień mogących stanowić choćby turystyczne wyzwanie, jednak Duńczycy zrealizowali projekt, który sortownię odpadów, spalarnię i elektrownię ma uczynić miejscem wyjątkowym. Mowa o CopenHill, jedynym takim obiekcie na świecie.

CopenHill - wyjątkowa elektrownia

CopenHill – wyjątkowa elektrownia

CopenHill lub inaczej Amager Power Plant znajduje się na przedmieściach Kopenhagi. Został uruchomiony w 2017 roku. Obiekt, którego wybudowanie kosztowało ok. 600 mln euro, to przede wszystkim kluczowy element planu zmierzającego do uzyskania przez stolicę Danii już w 2025 roku tytułu miasta neutralnego weglowo.

Praktyczni Duńczycy cele ekologiczne postanowili połączyć ze społecznymi. I obiekt przemysłowy został zaprojektowany tak, by stał się centrum rekreacji… górskiej. Wbudowano w niego całoroczny stok narciarski oraz sztuczną ścianę wspinaczkową o wysokości 85 metrów!

To najwyższa sztuczna ściana wspinaczkowa na świecie. Istnieją wyższe obiekty, na których poprowadzono drogi, jak 165-metrowa tama Diga di Luzzone w Szwajcarii. Jednak na CopenHill założono powstanie ściany już w fazie projektowej i wykonano specjalną elewację, by wspinaczka była możliwa.

Ściana na CopenHill w całej okazałości (fot. Walltopia)

Ściana na CopenHill w całej okazałości (fot. Walltopia)

Ścianę wybudowała znana na rynku firma Walltopia, odpowiedzialna m.in. za CLYMB, najwyższą wewnętrzną ścianę wspinaczkowa na świecie wybudowaną w Abu Zabi.

Szerokość rekordowego obiektu w Kopenhadze wynosi 10 metrów. Ściana oferuje urozmaicone formacje – płyty, przewieszenia, dachy, filarki. By ułatwić wspinaczkę wielowyciągową stworzono też półki stanowiskowe (jednak na tyle małe, by zespoły na nich nie przesiadywały). 85 metrów ściany można rozbić dzięki temu na 4 wyciągi. Wyjątkowe wrażenia ze wspinaczki na pewno będą potęgować  fragmenty ściany poprowadzone na przezroczystym panelu.

Źródło: CopenHill
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum