20 lipca 2020 15:14

Catherine Destivelle laureatką Złotego Czekana za całokształt dokonań

W tym roku po raz trzeci podczas Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju (11-20 września) wręczone zostaną Złote Czekany (Piolets d’Or), najważniejsze nagrody alpinistyczne. Statuetkę za całokształt dokonań w górach (Piolet d’Or Carrière) otrzyma w tym roku wybitna francuska alpinistka Catherine Destivelle. Uroczysta gala odbędzie się w Lądku 19 września.

Catherine-Destivelle (fot. źródło www.pioletsdor.net)

***

Catherine Destivelle urodziła się w 1960 roku w Oranie (Algieria), jednak od najmłodszych lat mieszkała w Paryżu. W wieku 13 lat zaczęła się wspinać w skałkach Fontainebleau. Początkowo pracowała jako fizjoterapeutka, ale w wieku 25 lat została zawodową alpinistką. W latach 80. pokonywała rekordowe jak na tamte czasy trudności skalne i wygrywała zawody wspinaczkowe. Później zajęła się wyższymi górami. Samotnie poprowadziła nową drogę na zachodniej ścianie Dru (11 dni w 1991 roku) i przeszła w jeden dzień północną ścianę Eigeru (1992). Kolejne sukcesy alpejskie to zimowe samotne przejścia północnych ścian Grandes Jorasses (1993) i Matterhornu (1994). W górach wysokich ma na koncie zachodni filar Makalu (8485 m) i południowo-zachodnią ścianę Shisha Pangma (8027 m).

Szerzej o Catherine Destivelle pisaliśmy przy okazji jej wizyty na Krakowskim Festiwalu Górskim. Francuzkę mieliśmy przyjemność gościć w 2010 roku. Patrz: Catherine Destivelle gwiazdą 8. KFG.

Catherine na drodze "Courage, fuyons", Boux (fot. Robert Nicod)

Catherine na drodze „Courage, fuyons”, Boux (fot. Robert Nicod)

W ubiegłym roku laureatem Piolet d’Or Carrière został Krzysztof Wielicki. Jest drugim Polakiem, po Wojtku Kurtyce, z tym prestiżowym wyróżnieniem.

***

Wszystkie przejścia z tzw. szerokiej listy znajdują się TUTAJ. Wśród kilkudziesięciu dokonań znalazły się także dwa polskie przejścia.

Dotychczasowych laureatów Złotych Czekanów znajdziecie na naszej specjalnej stronie.

źródło: pioletsdor.net, magazyn Góry, archiwum wspinanie.pl
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum