23 lipca 2020 08:40

17 szczytów i 56 km – nowa łańcuchówka Honnolda i Caldwella w Górach Skalistych

Alex Honnold i Tommy Caldwell – chyba trudno o lepszy duet. Dwóch światowej klasy wspinaczy wspięło się kolejno na 17 szczytów Parku Narodowego Gór Skalistych w północno-zachodniej części stanu Kolorado. Większość z nich, bo aż 11, zdobyli klasycznymi drogami wspinaczkowymi.

Alex Honnold i Tommy Caldwell o wschodzie słońca na szczycie Sharkstooth (fot. Adam Stack / Alex Honnold Instagram)

Amerykanów kojarzymy oczywiście z doliną Yosemite i rekordowymi przejściami ostatnich lat. Tym razem jednak zmierzyli się nie z trudnościami ściany El Capitana, a z wyzwaniem typowo wytrzymałościowym: 17 szczytów, 11 nazwanych dróg wspinaczkowych, 56 km dystansu i 6000 m w pionie – na pokonanie swojej łańcuchówki Honnold i Caldwell potrzebowali zaledwie 36 godzin. Byli w ruchu non-stop.

https://www.instagram.com/p/CC7BC7pH-vQ/?utm_source=ig_web_copy_link

Continental Divide Ultimate Linkup (CDUL, wymawiane tak jak ang. cuddle – przytulać się) to nazwa tego połączenia szczytów i dróg. Chociaż już same liczby robią wrażenie, Alex w swoim poście na Instagramie podkreśla, że nawet drogę pomiędzy szczytami trudno byłoby nazwać prostym hikingiem. W tym przypadku dobrze sprawdza się angielskie określenie scrambling, które oznacza wdrapywanie się, bardzo proste wspinanie. W wygodniejszym terenie wspinacze biegli.

Wspinaczkowo Alex i Tommy pokonali łącznie około 65 wyciągów 11 klasyków Parku Narodowego Gór Skalistych. Wspinacze nie zmieniali się na prowadzeniu co wyciąg, a wspinali się przez większość czasu z asekuracją lotną (almost all simul climbing but a little bit of scrambling – jak napisał Honnold).

Oto lista dróg i szczytów w kolejności zdobywania przedstawiona przez Honnolda:

 1. Flying Buttress (5.9), Mount Meeker
 2. Casual Route (10-), The Diamond, Longs Peak
 3. Pagoda
 4. The Barb (5.10), Spearhead
 5. Birds of Fire (5.11a). Chief’s Head
 6. Central Ramp (5.8), Mount Alice
 7. Arrowplane (5.11a). Arrowhead
 8. McHenry
 9. Powell
 10. Taylor
 11. South Face (5.8), The Petit Grepon
 12. SW Corner (5.10b), The Saber [Honnold napisał Spearhead, jednak prawdopodobnie chodzi o szczyt The Saber – red.]
 13. Sharkstooth (5.6)
 14. Otis
 15. Culp-Bossier (5.8+), Hallet Peak
 16. Flattop [to miejsce skrzyżowania szlaków North Inlet Trail i Tonahutu Creek, bardzo płaskie, trudno je nazwać szczytem – red., źródło: rockymountainhikingtrails.com]
 17. Ptarmigan
 18. A na koniec świetna rysa Notchtop (5.9)

https://www.instagram.com/p/CC3xX_LBZrp/?utm_source=ig_web_copy_link

Wspinaczy wspierali koledzy, Adam Stack i Maury Birdwell. Z tego co wiemy, spotkali się z nimi w połowie łańcuchówki, dostarczyli czołówki i uzupełnili braki w prowiancie i sprzęcie. Jak relacjonuje Stack, wspinacze poruszali się wcześniej przez pół nocy bez sprawnych czołówek i jedzenia (Soloing by iPhone is not that sweet – Alex).

Prawdopodobnie minie trochę czasu, zanim ten wyczyn zostanie powtórzony.

Michał Gurgul
źródła: climbing.com, rockandice.com
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
  Brak komentarzy na forum