Wspinanie częścią Mistrzostw Europy w Monachium 2022

IFSC informuje, że wspinaczka dołączy do dyscyplin rozgrywanych w ramach wspólnych Mistrzostwach Europy w Monachium w 2022 roku.

***

Tzw. łączone europejskie mistrzostwa to stosunkowo nowy twór, stworzony w dużej mierze po to, by lepiej pokazać i sprzedać sportowe widowisko. W skrócie reprezentanci określonej liczby dyscyplin walczą o tytuły kontynentalnych mistrzów nie w osobnych imprezach, ale podczas jednej dużej, sportowej fety. Pierwsze tego typu zawody odbyły się w 2018 roku w Glasgow i Berlinie, gdzie rozegrano siedem sportowych dyscyplin.

Drugie łączone mistrzostwa Europy planowane są na 11-22 sierpnia 2022 roku [w założeniu mają być organizowane co cztery lata]. Odbędą się w Monachium, większość dyscyplin rozegranych zostanie w Parku Olimpijskim lub na jego obrzeżach. To właśnie monachijski stadion w 1972 roku był areną Letnich Igrzysk Olimpijskich. Miejsce to znają doskonale także wspinacze, przyjeżdżają tu na Puchar Świata w boulderingu.

Wspinaczka [prowadzenie, bouldering, czasówki, trójbój] znajdzie się wśród dziewięciu sportów, a do rozdania w Monachium będzie blisko 160 medali. Poza wspinaniem kibice obejrzą takie dyscypliny jak: lekka atletyka, kolarstwo, gimnastyka artystyczna, wioślarstwo, kajakarstwo, siatkówka plażowa, tenis stołowy i triatlon.

Widać, że powoli wspinanie nabiera rozmachu. W Monachium zawodnicy będą mieli okazję pokazać się ogromnej publiczności. Pierwsza taka szansa pojawi się, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, podczas Igrzysk w Tokio 2021 [będzie to debiut olimpijski naszej dyscypliny]. O decyzji przełożenia Igrzysk na przyszły rok pisaliśmy TUTAJ.

Brunka
źródło: IFSC
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum