10 czerwca 2020 11:32

Tysiące przedmiotów i zdjęć. Powstaje muzeum / galeria poświęcona historii wspinania w Yosemite

The Yosemite Climbing Association [YCA] planuje otwarcie ekspozycji poświęconej w całości historii wspinania w Yosemite – muzeum i galeria powstają w pobliskim miasteczku Mariposa. Po raz pierwszy w jednym miejscu pokazanych zostanie ponad 10 tysięcy przedmiotów i zdjęć obrazujących wspinanie w kultowej Dolinie.

Ppierwsze przejście East Buttress, El Capitan (fot. Allen Steck)

***

Pewnie wszyscy kojarzą, a większość oglądała głośny obraz Valley Uprising trójki znakomitych filmowców: Petera Mortimera, Nicka Rosena i Josh Lowella. Świetnie zrealizowany dokument pokazujący rewolucję wspinania w jednym z najsłynniejszych miejsc wspinaczkowych świata – Dolinie Yosemite. Film był wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych festiwalach, w tym na Banff Mountain Film and Book Festival, Kendal Mountain Festival, zdobył też Grand Prix  Międzynarodowego Konkursu Filmowego na 12. KFG.

Teraz do filmowego hołdu dołączy muzeum / galeria, którego pomysłodawcą jest Ken Yager, stojący na czele YCA. Ekspozycja powstaje w miasteczku Mariposa, ma być ukończona 18 czerwca, ale o oficjalnym otwarciu  zadecyduje sytuacja [wiadomo, ograniczenia związane z COVID-19].

Wystawa pomieści tysiące przedmiotów i setki zdjęć. Będzie można zobaczyć np. buty Lynn Hill z pierwszego klasycznego przejścia The Nose [o dokonaniach Hill w Dolinie, i nie tylko, pisaliśmy przy okazji wizyty na 14. KFG], młotek Warrena Hardinga, linę i haki Johna Salathé. Ba, nawet koszulę Johna Longa, którą miał na sobie na słynnym zdjęciu z Jimem Bridwellem i Billy’m Westbay’em zrobionym po jednodniowym przejściu The Nose [1975 r.].

U stóp El Capa stoją Billy Westbay, Jim Bridwell oraz John Long (fot. Bill Westbay / Dean Fidelman)

Patrz też: Zmarł Jim “Bird” Bridwell – legenda Yosemite

Muzeum w Mariposie ma łączyć sztukę i historię. Allyson Gunsallus, dyrektor zarządzający YCA, mówi o nim: „magiczna przestrzeń, gdzie nie tylko wchodzisz się w interakcję z fizycznymi artefaktami, ale też stajesz przed tymi wszystkimi spektakularnymi zdjęciami, które przedstawiają wspinanie w różnych epokach”.

Brunka
źródło: rockandice.com, kickstarter.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum