29 czerwca 2020 13:39

Patxi Usobiaga znów wraca do trudnego wspinania: pada “La Fuga” 9a

Patxi Usobiaga znów wraca do poważnego wspinania. Znów, bo problemy ze zdrowiem powodowały, że Bask żegnał się ze skałami – na krócej lub dłużej – kilkukrotnie. Tymczasem po trzyletniej przerwie, tak na dobry początek, jego łupem pada La Fuga 9a.

Patxi Usobiaga na drodze „La Fuga” 9a (fot. climbincatalunya)

***

La Fuga 9a jest ponad 20-metrową, siłowo – wytrzymałościową  linią obitą przez Davida Gambúsa w Coll de Nargó [Lleida]. To rejon, w którym sporo eksploruje i obija także sam Patxi Usobiaga. Po pokonaniu drogi, do Baska należy pierwsze przejście, Patxi przyznał:

Tak naprawdę najważniejszą rzeczą nie jest to, że pokonałem 9a, ale fakt, że dobrze się czuję i moje ciało odpowiednio reaguje.

La Fuga to pierwsza dziewiątkowa linia, jaką Usobiaga pokonał od jesieni 2017 roku. Tamten sezon był zresztą dla niego wyjątkowo udany. Najpierw poprowadził w Olianie kombinację swojego pomysłu Patxitxulo 9a/a+, potem dołożył Papichulo 9a+ i wreszcie Pachamamę 9a+/b (9a+). Jak się okazało, tak trudne przejścia nie oznaczały wcale pełnego powrotu do zdrowia. To właśnie głównie z powodu kontuzji w 2011 roku Bask zdecydował się zakończyć karierę zawodniczą. Był czas, kiedy wydawało się, że do wspinania, a przynajmniej tego na wysokim poziomie, już nie wróci. A jednak…

Patxi Usobiaga:

Okres między Pachamamą i La Fugą był bardzo ciężki. Miałem problemy fizyczne, które trudno było opanować. W lipcu 2019 w końcu przeszedłem operację, po dziewięciu latach ciągłego bólu i ograniczeń. Po operacji szybko wróciłem do zdrowia, ale ubiegły rok był dla mnie bardzo trudny[…].

Wygląda na to, że teraz wszystko układa się idealnie. Oby jak najdłużej!.

***

Patxi Usobiaga to legenda sportowego wspinania. Znany z morderczego podejścia do treningu wywalczył złoty medal na Mistrzostwach Świata w Xining w 2009 roku, w latach 2006-2007 był najlepszy w Pucharze Świata – wszystkie tytuły wywalczył w konkurencji prowadzenie. W 2007 roku został wyróżniony nagrodą Salewa Rock Award (Arco Rock Legends). Równie spektakularne sukcesy odnosił w skałach. Do niego należy pierwsze 8c+ OS w historii (Bizi euskaraz w rejonie Etxauri, 2007).

 
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum