25 czerwca 2020 12:40

Ola Taistra przechodzi „Unchìnos ” (8b max, 185 m)

Ola Taistra (AMC, Ferrino, Rock Slave, Friction Labs, Climbskin) wspólnie z Gianfranco Boi poprowadziła Unchìnos (8b max, 185 m), kilkuwyciągową drogę na Sardynii. To pierwsze kobiece przejście tej pięknej linii.

Unchinos 8b (topo Maurizio Oviglia)

Unchìnos 8b (topo Maurizio Oviglia)

Unchìnos wytyczyli w 2017 roku Maurizio Oviglia oraz Luca Giupponi. Droga biegnie pięknymi, pomarańczowymi przewieszeniami w kanionie Badde Pentumas. Maurizio tak opisuje tą linię:

Unchìnos to droga bardzo podobna do słynnego Hotelu Supramonte, choć krótsza. Trudność (8b) jest taka sama, ale wymaga mniejszego wysiłku, ściana ma połowę długości. Nie jest to jednak spacer i mam nadzieję, że stanie się tak sławna jak Hotel…, choćby dlatego, że jest łatwo dostępny i możliwy nawet dla tych, którzy nie są zbyt dobrze zaznajomieni z dużymi ścianami.

Jak wiemy, Ola Taistra wspomniany Hotel Supramonte ma już za sobą, poprowadziła tę piękną linię jesienią ubiegłego roku. Teraz, po okresie izolacji związanym z pandemią COVID-19, zdecydowała się na Unchìnos. Wydaje się, że jak na razie marzenie Maurizio o staniu się Unchìnos linią popularną nie ziściły się, Ola pisze:

Na ścianie spędziłam sama kilka dni, czyszcząc ją, ponieważ droga wydaje się całkowicie zapomniana, a jakość skały w niektórych partiach jest problematyczna.

Ola Taistra i Gianfranco Boi (fot. Ola Taistra)

Ola Taistra i Gianfranco Boi (fot. Ola Taistra)

Przez kolejne 6 dni prac w ścianie Ola nie była już sama, towarzyszył jej Gianfranco Boi. Przejście miało miejsce 15 czerwca:

Droga jest bardzo ciekawa i oferuje po trochę wszystkiego. Typowe sportowe wspinanie na 2 pierwszych wyciągach, i bardziej zbliżone do górskiego, z kruchym terenem, w dalszej części. Ostatni wyciąg 7b+ jest szalenie interesujący i ma ogromny runout.

Trzeba dodać, że Oli pierwszy wyciąg drogi wydał się łatwiejszy, odebrała go jak 8a+.

Źródło: FB Ola Taistra 
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum