25 czerwca 2020 10:24

Nowa, trudna droga sektora Biographie w Céüse: Nico Pelorson otwiera “Spoilt Kid”

Nie tylko Sébastien Bouin działał ostatnio z sukcesem w Céüse [przypomnimy, padło Biographie 9a+]. Powody do satysfakcji może mieć też jego rodak Nicolas Pelorson, któremu udało się  rozwiązać stary, trudny projekt we francuskim rejonie, notabene także biegnący ścianą sektora Biographie.

https://www.instagram.com/p/CBpzypuolTN/

Ów projekt to ambitna linia obita przez Quentina Chastagniera i nazwana Spoilt Kid. Nico Pelorson jest pierwszym, który poprowadził drogę, choć przed nim próbowało ponoć wielu wspinaczy, nawet Alex Megos [podczas próby Niemiec urwał jeden z kluczowych chwytów]. Na Fanatic Climbing jest taki oto opis drogi: techniczne i palczaste wspinanie z startowym boulderem 8A, potem 20 wytrzymałościowych przechwytów prowadzących do dobrego restu. Od tego miejsca trzeba wspiąć się terenem 8c+ i na końcu czeka kolejny boulder 8A po małych krawądkach z kilkoma ryzykownymi ruchami. Dla Spoilt Kid Pelorson zaproponował wycenę 9a.

W Céüse Francuz popisał się przynajmniej jeszcze jednym klasowym przejściem. Powtórzył mianowicie drogę Alexa Megosa sprzed dwóch lat [sam projekt to znów zasługa Quentina Chastagniera] – Proof (ok. 9a) w sektorze Demi Lune.

(fot. Lucien Martinez)

Co ciekawe, sprawdziły się słowa Niemca, który ze względu na charakter drogi [łatwy, według Alexa bardzo łatwy, teren doprowadzający do boulderowego kruksa] wątpił, czy skusi się na nią wielu chętnych. Pisał:

Nie jest łatwo zrobić postęp na tego typu drodze. Albo robisz ruchy albo nie. Nie możesz tak naprawdę nad nią pracować i za każdym razem dochodzić wyżej, tak jak na drodze wytrzymałościowej. Chciałbym usłyszeć, co powiedzą o drodze i jej trudnościach inni.

I rzeczywiście, Pelorson jest dopiero pierwszym wspinaczem, który powtórzył Proof. Megos doczekał się też opinii co do wyceny – zdaniem Francuza 8c+. Przy okazji, wciąż na drugie przejście czeka inna linia Niemca w Céüse, powstała przed sześciu laty Et Dieu créa la flemme 9a.

Brunka
źródło: Fanatic Climbing, Instagram
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum