2 czerwca 2020 12:37

Morawskie ekstremy warte 8C+: Ondra otwiera “Brutal Rider” i “Icebreaker” [Ledoborec ]

Dwa super trudne bouldery otworzył w Czechach Adam Ondra. Na Morawach powstały Brutal Rider i Icebreaker, oba wycenione na 8C+.

Adam Ondra i “Brutal Rider” 8C+ (fot. Petr Chodura)

Adam Ondra przyznaje, że przez ostatnich 10 lat zaniedbywał bouldery, przynajmniej te z samego topu skali. Priorytetem były zawody i wspinanie z liną. Sam bouldering traktował raczej jako narzędzie treningowe. Teraz znalazł wreszcie czas na rozprawienie się z domowymi projektami:

Być może nie są to najlepsze linie wszech czasów, zazwyczaj brakuje im wyjścia na top, ale są trudne, w ogóle tam są i po prostu trzeba je zrobić, zwłaszcza, że mają skomplikowane i interesujące ruchy!

Pierwszy ze wspomnianych problemów nazywa się Brutal Rider, znajduje się w rejonie Sloup. O tym projekcie Adam myślał już w zeszłym roku, kiedy powtarzał boulder Ghost Rider (8C) autorstwa swojego rodaka Martina Stráníka. Brutal Rider to nic innego jak trudniejsza wersja [z niższym startem] Ghost Rider. „Całkiem logiczny i oczywisty” – pisze Ondra i dodaje: „25 trudnych przechwytów, jako droga mogłaby być wyceniona na mocne 9b”.

Warunki nie najlepsze, przydały się palety…

Drugi z morawskich boulderów Ondra ceni jeszcze wyżej, choć widnieje przy nim taka sama cyfra 8C+. To połączenie terenu 8B z linią Iceberg (8C). Iceberg to także dzieło Stráníka i także pierwsze powtórzenie należy do Adama [notabene chyba jedyne, podobnie jak w przypadku Ghost Rider). Ondra o nowości w Holštejnie:

Ledoborec (= Icebreaker) 8C+. Jeden z najtrudniejszych kawałków skały, po jakich się ostatnio wspinałem, jako droga mogłoby mieć 9b/b+.

Brunka
źródło: Instagram, 8a.nu

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum