28 czerwca 2020 08:39

Margo Hayes i Paige Claassen przechodzą “Kryptonite” 9a

Jak informuje magazyn Rock and Ice, padło podwójne przejście Kryptonite 5.14d/9a [Fortress of Solitude, w sąsiedztwie Rifle, Colorado]. Legendę amerykańskiego wspinania pokonały Margo Hayes i Paige Claassen.

Margo Hayes na “Kryptonite” 9a (fot. Matty Hong)

Kryptonite to niezwykle ważna droga dla Amerykanów, pierwsze 9a w Stanach, które urosło do miana ikony. Otworzył ją w 1999 roku 21-letni wówczas Tommy Caldwell.*

Margo i Paige są pierwszymi kobietami, które powtórzyły tę historyczną linię. Pierwsza potrzebowała na rozpracowanie i przejście sześciu dni, druga siedmiu. Bynajmniej nie pracowały nad Kryptonite wspólnie, spotkały się pod ścianą dosłownie raz – w dniu, w którym Hayes poprowadziła drogę. Claassen skorzystała zresztą z kilku patentów rodaczki, okazało się bowiem, że obie miały zupełnie inny pomysł na pokonanie poszczególnych sekwencji:  „kiedy obserwowałam Margo podczas jej przejścia, wyglądało jakby robiła zupełnie inną drogę niż ta, którą ja próbowałam” – stwierdziła Claassen.

Z kolei Margo mówi o drodze między innymi:

Jest naprawdę piękna. Długa i obfitująca w różnego typu ruchy. Dość boulderowa z kilkoma klinowaniami kolana, za co byłam wdzięczna!

22-letnia Hayes i starsza o osiem lat Claassen mają już za sobą bardzo trudne drogi. O dorobku  młodszej Amerykanki pewnie większość słyszała, choćby o takich klasykach jak: La Rambla 9a+ w Siuranie [2017], Biographie 9a+ w Céüse [2017] i Papichulo 9a+ w Olianie [2019]. Paige Claassen też ma multum fajnych, ciekawych i wysoko cenionych dróg, poprowadziła między innymi Algorithm 9a w The Fins [2018] i Shadowboxing 9a w Rifle [2019].

***

*Kryptonite było głośno nie tylko dlatego, że to pierwsza uznana amerykańska 5.14d, ale również z racji mało chlubnej historii z wykutą „dziurką”, w której pierwsze skrzypce grali Francuz Francois Legrand i Japończyk Yuji Hirayama (przeczytacie o tym w artykule Darka Króla Kryptonite – mrożąca krew w żyłach afera!).

Brunka
źródło: rockandice.com, archiwum wspinanie.pl
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum