7 czerwca 2020 08:10

Laura Rogora demonstruje siłę: trzecia do kolekcji “Underground” 9a

Laura Rogora poprowadziła Underground 9a, jeden z najpopularniejszych klasyków Arco. Tym samym ma na koncie już trzy dziewiątkowe, przy tym bardzo spektakularne, drogi biegnące dachem sektora Pueblo w Massone.

Laura Rogora na “Underground” 9a (fot. Sara Grippo)

***

Kompletowanie honornej trójki 19-letnia Włoszka zaczęła niedawno. Na początek, 26 maja, padło Pure Dreaming 9a pomysłu Alfredo Webbera, z pierwszym przejściem Adama Ondry. Cztery dni później dołożyła trudniejszy wariant autorstwa Ondry – Pure Dreaming Plus 9a+ [jak dotąd najmocniejsze przejście Laury]. Na koniec dołożyła jeszcze najpopularniejszą z trójki, bo i najstarszą – Underground 9a*.

https://www.instagram.com/p/CBIGDrSD3aP/

Liczba przejść Underground Manfreda Sttufera [1998 r.] powoli zbliża się do trzydziestki, Włoszka zaklepała pierwsze kobiece powtórzenie. Drogę powtórzył też między innymi Łukasz Dudek – jeszcze w 2009 r., który tak mówił wtedy o włoskiej linii [cała rozmowa TUTAJ]:

Każdy, kto podejdzie pod sektor Pueblo w Massone, stoi i gapi się przed siebie, wpatrując w strop groty z dyndającymi ekspresami. Ze mną było podobnie. Linia znajduje się niejako pod ziemią. Tam gdzie się kończy, pozostałe drogi dopiero startują, stąd jej nazwa. Jest niesamowita. Forsuje ponad 20 metrów dachu, kończąc kilka metrów za przełamaniem w pionie. Oferuje atletyczne, a zarazem bardzo techniczne wspinanie z zastosowaniem wszelkiej ilości trików i skomplikowanych sekwencji.

Laura na “Pure Dreaming” 9a (fot. Giampaolo Calzà)

Najtrudniejsze przejścia Włoszki:

2016, Grandi Gesti 9a w Sperlondze
2017, Joe-cita 9a w Olianie
2019, Esclatamàsters  9a w Perles
2019, Réveille-toi 9a w Collepardo
2020, La Bongada 9a w Margalefie
2020, Pure Dreaming 9a w Arco
2020, Pure Dreaming Plus 9a+ w Arco
2020, Underground 9a w Arco

***

*Underground: jakieś 40 przechwytów i 20 metrów atletycznego, trikowego wspinania w dachu, w tym trzy boulderowe partie rozdzielone restami. Pierwotnie droga wyceniona została przez Manfreda Sttufera na 8c+. Później wycena ustabilizowała się na poziomie na 9a [niektórzy stawiają na 8c+/9a].

Brunka
źródło: Instagram
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum