4 czerwca 2020 09:51

Jurajskie małe co nieco

Uzupełniamy topo Piaseczna. Niedawno na skale Lew działał Łukasz Dudek [można wstawiać się już w nowe VI.6 – Buszujący w krzonie], tymczasem nową drogę znajdziecie też na pobliskich Sowich Skałach.

Jurajskie klimaty (fot. Grzegorz Rettinger)

***

Sebastian Wutke rozwiązał projekt na Sowich Skałach, w przewodniku „Jura Północna” zaznaczony numerem 13. To wariant do Sowiej załupy, przechodzący przez charakterystyczny brzuch. Jedna uwaga: linia nie startuje tak jak zaznaczono w topo Sowią załupą, ale na prawo, Sebastian zdecydował się wyprostować drogę od dołu [na starcie zostanie w przyszłości dodany jeden ring]. Nowość nazywa się Sowiński ork i ma trudności VI.3+.

Na głównej ścianie, równolegle do Sowińskiego orka, po jego lewej stronie, biegnie Siła wsparcia VI.5 lub VI.5+ [druga z nowych dróg względem przewodnika „Jura Północna”]. To linia autorstwa Roberta Guzika, o której wspominaliśmy TUTAJ, i która zebrała już sporo powtórzeń.

Nowe drogi na Jurze, w różnych jej częściach, powstają regularnie. Na północy nowości szykują się między innymi w Morsku – na Ropuszej [Łężec Pierwszy] i na Łężcu Trzecim.

Więcej o powstałych ostatnio drogach na naszej Jurze znajdziecie TUTAJ.

Najnowszą “Jurę Północną” możecie nabyć w księgarni wspinanie.pl. Dostępne są również pakiety w atrakcyjnych cenach: pakiet “Jura Północna” (wyd. 3, 2020) i “Jura Środkowa” (wyd. 3, 2019)

Brunka
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum