23 czerwca 2020 17:35

James Squire i jego drugi wielki problem w Biblins: “Ambition” 8C

“Minęło trochę czasu, od kiedy wspiąłem się na coś tak trudnego. Fajnie jest wrócić” – napisał na swoim profilu James Squire. Brytyjczyk pisze o otwarciu Ambition w Biblins Cave (Gloucestershire). To drugi problem w jaskini, który Squire wycenił na 8C.

https://www.instagram.com/p/CBgtINuj9BK/

Dwa lata temu James Squire otworzył w rejonie The World Is Yours 8C, atletyczną linię pokonującą dach jaskini [od startu z siedzenia do samej krawędzi]. Teraz dodał drugą, równie wymagającą propozycję, będącą trzymetrowym przedłużeniem Keep it Real 8B+, także jego pomysłu [2019]. O Ambition mówi: „siłowy, patenciarski, psychiczny”.

James Squire na “The World Is Yours” 8C, Biblins (fot. Mark Davies)

Poza The World Is Yours i Ambition James Squire zrobił wcześniej, w 2019 roku, inne 8CSpray of Light w Rocklands, notabene jego trudności ocenia nieco niżej niż problemów w Biblins.  I tu ciekawa konstatacja Brytyjczyka, który zwraca uwagę, że wielu wspinaczy z Wysp niechętnie wycenia wysoko swoje linie, co ma odbicie w liczbie trudnych boulderów w kraju. Squire tłumaczy to tak:

Wielu wspinaczy obawia się, że ich reputacja lub wizerunek ucierpią, jeśli ich problemy zostaną obniżone. W mojej opinii to po prostu głupie. Jeśli odczuwasz trudności boulderu jako 8C, powinieneś tyle dać. Jest tak wielu mocnych wspinaczy w UK, sądzę, że gdybyśmy nie przejmowali się tym, co powiedzą inni, to byśmy zauważyli u nas znaczący wzrost topowych boulderów.

Brunka
źródło: Instragram. ukclim bing.com 
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum