19 czerwca 2020 07:53

Dziś po raz ósmy wystartuje Bieg dla Słonia. W tym roku w innej formule

Po raz ósmy wystartuje dzisiaj (19.06) Bieg dla Słonia. To wydarzenie upamiętniające tragicznie zmarłego himalaistę, Artura Hajzera, który zginął w 2013 na ośmiotysięczniku Gaszerbrum I w Karakorum.

W tym roku z powodu pandemii koronawirusa Bieg będzie miał wyjątkowy charakter. Na Stadionie Śląskim, gdzie zwykle odbywał się start, pojawią się tylko organizatorzy, którzy od godziny 21:25 prowadzić będą internetową transmisję poświęconą Arturowi Hajzerowi. Dokładnie o 22:00 pojawi się też zwyczajowe już „światełko” dla „Słonia”, jak nazywany był Hajzer, tym razem jednak zamiast tysięcy czołówek, stadion rozświetli specjalny reflektor w imieniu wszystkich uczestników.

Marcin Rudzki, pomysłodawca i organizator Biegu dla Słonia:

Uznaliśmy, że skoro w minionych latach BdS odbywał się w wielu miejscowościach, a nawet krajach jednocześnie, to jest to dla nas rozwiązanie. Na pewno trudna decyzja. ale pozwalająca, by choć symbolicznie być razem i po raz kolejny pobiec dla Słonia.

Bieg dla Słonia (materiały organizatora)

Bieg dla Słonia po raz pierwszy odbył się w 2013 roku. Dokładnie miesiąc po tragicznej śmierci Hajzera. Nazwa wydarzenia nawiązuje do określenia, jakim w środowisku nazywano himalaistę – Słoń. W tym roku zamiast wspólnego biegu organizatorzy zachęcają, by pobiec 19.06 w czasie i miejscu, jaki uczestnikom odpowiada. Ze swojej strony organizatorzy przeprowadzą o godzinie 21:25 live stream z udziałem himalaistów Artura Małka i Marka Chmielarskiego, gdzie pojawią się wspomnienia Hajzera i Jego dokonań. O 22:00 organizatorzy planują rozświetlenie Stadionu Śląskiego za pomocą specjalnego reflektora, by wysłać w imieniu wszystkich uczestników tak zwane „światełko do nieba” dla Słonia.

W dotychczasowych edycjach imprezy na starcie stanęło już blisko 10 tysięcy osób. Wśród nich nie zabrakło też członków wypraw organizowanych w ramach Polskiego Himalaizmu Zimowego, takich jak Adam Bielecki i Artur Małek, którzy razem z Tomaszem Kowalskim i Maciejem Berbeką jako pierwsi zimą zdobyli leżący w Karakorum ośmiotysięcznik Broad Peak. Obecni byli także Janusz Majer, Krzysztof Wielicki czy Ryszard Pawłowski.

Bieg dla Słonia (materiały organizatora)

Pomysłodawcą biegu jest Marcin Rudzki, dziennikarz i miłośnik gór, który, wspólnie z ultramaratończykiem Augustem Jakubikiem zorganizował po raz pierwszy Bieg dla Słonia w miesiąc po śmierci Hajzera w 2013 roku.

Artura Hajzera wspominał na łamach wspinanie.pl Janusz Kurczab: Artur Hajzer (1962-2013).
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Dla Artura [1]
    Mam nadzieję, że pobiegliście, choć symbolicznie, tak jak ja.. Było…

    19-06-2020
    jacoos