4 czerwca 2020 15:34

Belgijskie 8c+/9a z pierwszym przejściem Anak Verhoeven: powstaje „Kraftio” [aktualizacja]

Anak Verhoeven dopięła swego i poprowadziła belgijski projekt w trudnościach zahaczających o 9a. Belgijka nie podała jeszcze nazwy [wciąż nad nią myśli] ani miejsca [lokalni mieszkańcy są ostrożni w przekazywaniu informacji ze względu na ryzyko wprowadzenia zakazu dostępu, jeśli zacznie pojawiać się za dużo ludzi]. Co więc wiadomo?

[aktualizacja]: Anak nazwała swoją drogę Kraftio i tłumaczy skąd nazwa: „kiedy czytasz to na głos, brzmi jak ‘Graftiaux’. Chloé Graftiaux była belgijską wspinaczką, która zginęła w górach prawie 10 lat temu [więcej o wypadku TUTAJ – red.]. Miała 23 lata, tak ja teraz. Nazwa drogi jest hołdem dla niej”.

Imienia doczekała się także krótsza wersja 8c, dotąd nazywana po prostu The Project – teraz to Bonsai.⠀⠀

Anak Verhoeven na nowej drodze 8c+/9a w Belgii (fot. John Janssens)

Wiadomo, że linia jest dłuższą wersją drogi 8c [otworzył ją Simon Lorenzi jesienią 2019 r.], którą Belgijka zrobiła kilka dni wcześniej. Według Anak linia jest bardzo mocna w swoim stopniu, a nawet więcej: „niektóre ruchy są zdecydowanie trudniejsze niż te, które zazwyczaj spotyka się na 8c” – przyznała. Jeszcze trudniejszą wersję [tytułową – dłuższą] wymyślił Nico Favresse.

Poniżej na filmie wspomniane 8c.

https://www.instagram.com/p/CA5ES_pBDgW/

Czy dłuższa wersja [zamiast do topu w prawo – jak na 8c, trawersuje w lewo w przewieszony teren] zasługuje na 9a? Byłaby pierwszą „dziewiątką” w belgijskich skałach:

Bardzo bym chciała nazwać tę drogę 9a – byłoby to pierwsze 9a w Belgii! – ale jeśli porównam ją do innych dróg, które robiłam, bardziej pasuje 8c+/9a. Okaże się po kolejnych przejściach!

Anak Verhoeven przechodziła już drogi 8c+/9a, 9a i 9a+. Dwie najtrudniejsze, jakie zrobiła, to: Sweet neuf 9a+ we francuskim rejonie Pierrot Beach [pierwsze przejście, 2017 r., pierwsze powtórzenie Cédric Lachat] i Joe Mama 9a+ w Olianie [2019]. Na filmie Belgijka na Sweet neuf:

Brunka
 źródło: Instagram 
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum