25 maja 2020 14:20

Z Fontainebleau: w akcji Oriane Bertone

Padają kolejne świetne przejścia na boulderach. Tym razem w akcji 15-letnia Oriane Bertone i cała seria topów na ósemkowych problemach w Fontainebleau.

Oriane Bertone na “Fata i Helvete” 8B (kadr z filmu)

Pochodząca z wyspy Reunion Bertone jest jedną z najbardziej utalentowanych i obiecujących francuskich nastolatek. Ma już i medale mistrzostw świata juniorów [w boulderingu i prowadzeniu] i bardzo mocne przejścia w skałach. Teraz dała popis w Bleau, przechodząc taśmowo serię ósemkowych przystawek, na czele z Satan i Helvete i Fata i Helvete.

„Boulder po przejściach”, czyli Satan i Helvete. Francuzka napisała przy nim 8B+ (tak widnieje na stronie bleauinfo). Pierwotnie oceniony na 8B, później w wyniku obrywu już wyraźnie trudniejszy. Pierwsze przejście po obrywie zrobił w 2016 roku Alban Levier, oceniając trudności aż na 8C. Okazało się, że Francuz nieco przesadził, bo już rok później Nicolas Pelorson i Charles Albert (ten od przejść bez butów) orzekli: mocne 8B.

Z kolei drugi ze wspomnianych łupów 15-latki, Fata i Helvete 8B, to linia autorstwa Dai Koyamady z 2004 roku (oryg. 8B/B+). Poniżej Oriane na Fata i Helvete oraz kilku innych baldach w Bleau:

Najtrudniejszym boulderowym przejściem Oriane Bertone, obok Satan i Helvete, jest Golden Shadow w Rocklands. Przy okazji, Francuzka była najmłodszą, której udało się stanąć na topie. Przed nią, w wieku 13 lat, problem pokonała w 2014 roku Ashima Shiraishi.

Brunka
źródło: 8a.nu, Fanatic Climbing
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum